Bilgisayar Tenolojisi

Eposta Güvenliği

Eposta Güvenliği

Eposta Güvenliği

Arkadaşlar artık günümüz dünyasında bilgisayar ve adeta onun oksijeni olan interneti kullanmayan insan sayisi çok azdır. Bilgisayar ve internete duyulan bu büyük ihtiyaç yaninda büyük güvenlik riskleri de getiriyor.Bu risklerin en büyüğü herkesin vazgeçilmez ihtiyaci olan e-postalar üzerindedir. Çünkü artik internetteki butun isleriniz bütün zevk ve eğlenceleriniz e-postanizla baglantili hale geldi.Aslinda insanlari en cok tedirgin eden taraflarindan biri de maddi konular doğrusu banka hesaplarınızın, kredi kartlarınızın da bu e-posta hesaplarına bağımlı olmasıdır. Peki bunları korurken ne şeklinde yollar izlenmeli, kendimce birşeyler anlatmaya çalışacağım.

 

Hesaplar genelde çalınarak ele geçirilir. Bunun birkaç yolu vardir ilki ve en basit olan yöntemi şifremi unuttum kısmından güvenlik sorusuyla şifre yenilenmesidir.Ne yazik ki insanoğlu bu güvenlik sorusu kısmına pek önem vermiyorlar ve bayağı ve genel geçer bilgiler giriyorlar. Eğer bu sanal hırsız sizi çok azca bile taniyor olsa bu yöntemle hesabınızı ele geçirebilir. Bundan korunmak icin bu gizli saklı sual cevabına sizden başka kimsenin hatırlayamayacağı veriler girin, sonuna yada başına sayı yada karakter eklenmesi gibi.


 
 

Bir öteki yöntem ise toplumsal mühendislik denilen kavramın uygulanmasıdır. Bunun çok az da olsa ilk yönteme benzerlikleri vardir.Bu yöntemde İlk olarak kurban seçilir ve daha sonra herhangi bir sosyal iletisim sitesinden bu kişiyle bağlantıya geçilir.Bir dost şeklinde yaklaşır ve birazcık uzun da sürse sizden çeşitli bilgiler koparır ve bu bilgileri hesabınızı ele geçirmek için kullanir.Bundan korunmak için ise bu bilgileri ne olursa olsun kimselerle paylaşmamak gerekir.

 

Bahsedeceğim son yöntem ise biraz daha profesyonelce olan ve bilgisayariniza gönderilen zararlı yazılımlar doğrusu virüsler vasıtasıyla gerçekleşir. Bu virüsler kullanıma geçtiği takdirde tüm bilgisayarınızın denetimünü karşı tarafa geçirir. Bundan korunmanın tek yolu sağlam bir antivirüs yazılımı kullanmaktır. Mutlaka bu yazılımın güncellemeleri denetim edilmeli ve eksiksiz yapılmalıdır.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER