Bilgisayar Tenolojisi

İyi Bir Programcının Yapmaması Gereken 10 Hata

İyi Bir Programcının Yapmaması Gereken 10 Hata

İyi Bir Programcının Yapmaması Gereken 10 Hata

Başarılı programcıların çoğu konsantrasyon kabiliyetleri ile çevrelerini şaşırtır. Saatlerce sıkılmadan bir ekran başında zaman harcayabilirler. Bu saatler biroldukça kere günlere kadar uzayabilir. Yaşamsal faaliyetler dışında derhal hemen her şeyden yalıtım gereklidir. Microsoft'ta Office yazılım geliştirme ekibinden bir programcının kendini odasına kilitleyip "bitmeden çıkmayacağım" demesi, Bill Gates'e bile kapıyı açmaması meşhurdur. Bu olay daha sonrasında Douglas Coupland'ın Microserfs (1996) kitabına konu olmuştur. Bu sırada kendini odaya kilitleyen programcının arkadaşlarının süper marketten gidip yassı yiyecekler alması ve kapının altından odaya atmaları, programcılar arasındaki dayanışmanın güzel ve sevimli bir örneği…

 

1. Option Explicit ifadesini kullanmamak. (Option Explicit bas modülü içine ilk satıra yazılır ve program içindeki tüm değişkenlerin birer birer tanımlanmasını şart koşar. Programcı örnek olarak Dim sözcük As String ifadesi ile sözcük değişkenini programa tanıtmadan bu değişkeni kullanamaz.)

 

2. Tüm değişkenler ve fonksiyonlar için gereken veri türlerini deklere etmemek.

Özellikle gerekli olan veri türünü deklere etmezseniz tüm türleri içine alan VARIANT

deklere etmiş olursunuz ki VARIANT veri türü 32 byte yer kaplar.

 

3. Okunması zor kodlar yazmak. (okuyacak birey bir insan değil derleyicidir.)

2 ya da 3 ekrandan fazla prosedür yazmak. (Sub... End Sub)

Kurallara yada adlandırma ilkelerine uymayan değişken, nesne yada prosedür tanımlamak.

 

VB'nin tekelinde olan değişken yada nesne adlarını kullanmaya çalışmak.

 

4. Normalde kullanıcının girmesi gereken değerleri kod içine durağan değerler halinde yazmak (hard-coding). Bunlar bazı sayılar yada dosya yada dizin adları olabilir. Örnek: Her kullanıcı Windows'unu WINDOWS adlı dizine kurmak zorunda değildir (Bu kimi zaman WIN bazen WIN98 vs olabilir)

Programınızı yazarken Windows dizininin adını kendi bilgisayarınızdaki benzer biçimde düşünmeyin...


 
 

5. Kullanıcının gereksinimlarına ihtiyaç duyulan özeni göstermemek. Programlama saygınlığına uygun dil kullanmamak. (Siz yerine Sen hitap sözcüğü kullanımı benzer biçimde). Kullanıcıya ters gelebilecek hata mesajları vermek. Biçim tasarlarken kullanım kolaylığını düşünmemek... Kontrollerin göze hoş gelmeyecek yerleşimi Standart Windows tasarımına uymamak. (Menü tasarımı, denetim butonlarının genel anlamda yukarıda olması, ALT-F4 ile programın kapatılması, Ctrl-O dosya açmak, Ctrl-P yazdırmak vs için kullanılması) Bu standartlar zaten Windows kullanan kişilere kullanımı basit programlar üretmenize neden olacaktır. Ve dikkat ederseniz biroldukça program bu standartları takip eder, siz de etmelisiniz.

 

6. Hata yapması kolay kodlar yazmak. Yeterli hata kontrolleri yazmamak

Kullanıcının yapması muhtemel hataları öngörememek ve oluşması halinde bunları giderememek

 

7. Tekrar kullanılabilecek kodlar yazmamak. Yazdığınız anı kurtaracak gelişigüzel kodlar yazmak yapmamanız ihtiyaç duyulan önemli kurallardan biridir, çünkü ileride benzer kod bloklarına ihtiyacınız olacaktır ve yeri geldiğinde o kod bloğunun ne işe yaradığını anlayabilmeniz gerekir.

 

Bayağı kodlarla yapılabilecek işler için kontroller, kütüphaneler veya ActiveX kontroller kullanmak ta bir hatadır. Bu tarz kod yazma gereksiz büyüklük meydana getirir. Her dll veya ocx kontrolu setup disketinize fazladan yük demektir.

Alışılmış işler için farklı arabirimler tasarlamak.

 

8. Yetersiz dokümantasyon. Lüzumlu açıklamaları kodlar arasına yazmamak

 

9. Veri türlerinin uygunsuz kullanmak. Dizileri gerekli büyüklüklerde üretmemek.

Değişkenlerin geçerlilik alanlarını gereğinden fazla geniş tutmak. Örnek olarak sadece tek bir fonksiyon içinde kullanılan bir değişkeni Public olarak deklere etmek programın çalışması süresince bellekte kalacağı için gereksiz yer işgal edecektir.

 

10. Diğer programcılardan çaba göstermeksizin yararlanmak yada gereken yerde yardım istememek. Başkalarının ürettiklerini kendinizinmiş şeklinde göstermek.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER