Bilgisayar Tenolojisi

3D yazıcı nedir? nasıl Kullanılır

3D yazıcı nedir? nasıl Kullanılır

3D yazıcı nedir? nasıl Kullanılır

Üretim teknolojisine çığır açacak özellikte değişiklikler ve yenilikler getiren üç boyutlu yazıcılar insanoğlunun hayal gücünü zorluyor. Yaratıcı fikirler ve tasarımlar gerçek modellere, son ürünlere, parçalara ve prototiplere hızlı bir şekilde dönüşüveriyor. Kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren aklınıza gelebilecek her türlü ürünün yanı sıra çok özel ve ilginç ürünler de ortaya çıkaran bu yeni nesil teknoloji, geleceğimizi inanılmaz biçimlerde şekillendireceğe benziyor. Bu teknoloji bir tek tasarımcılara ve mühendislere değil, isteyen herkese keşfetme ve yenilik yapma fırsatı sunuyor.

 

Uçak, otomobil, yedek parça, ayakkabı, bisiklet, oyuncak, robot, heykel, takı, aksesuar, saksı, el aletleri, müzik aletleri, sandalye, koltuk, bardak, çatal, kaşık, tıbbi araç-gereç, kimyasal madde, ilaç, takma diş, tıbbi protez hatta silah gibi aklınıza gelebilecek her türden, çeşit çeşit ürüne ek olarak, çok yakın gelecekte insan vücuduna nakledilmek üzere tasarlanan suni organlar bile üretebilecek üç boyutlu (üç boyutlu) yazıcılar aslen 1980’lerden beri geliştirilerek kullanılmaktadır.

 

Günümüz 3 boyutlu yazıcılarda birçok farklı teknolojiyi kullanılmaktadır. Bu teknolojiler, lazer sinterleme, fused deposition (bileşimli yığma), polimer kurleme benzer biçimde sıralanabilir. Yaygın kullanıma ve farklı tasarıma haiz olsa da temelde en çok kullanılan teknoloji "fused deposition modeling" tekniği ile çalışan cihazlardır. Bu teknikte bilgisayarda 3 boyutlu modeli bulunan cisim 2 boyutlu katmanlar halinde yığılarak 3 boyutlu ürün elde edilir.

 

Oluşturmak arzu ettiğiniz cismin öncelikle 3 boyutlu bir çiziminin oluşturulması gerekir. Bu konuda SolidWorks, AutoCad, Rhino3D, Bonzai ve benzeri sıkça kullanılan yüksek maliyetli yazılımlar bulunmuş olduğu şeklinde, Google Sketchup, FreeCad ve benzeri çok başarılı ücretsiz yazılımlar da mevcuttur. Oluşturulan 3 Boyutlu çizim yine bir yazılım aracı ile STL (STereoLithography) formatına dönüştürülerek katmanlar haline dönüştürülür.

3Boyutlu yazıcılarda genellikle ABS, PLA ve benzeri termoplastik malzemeler kullanılır. Termoplastik malzemenin muntazam bir halde yığılabilmesi için erime sıcaklığına ısıtılmış  bir nozuldan ekstrude edilmesi gerekmektedir. Bu nozul bilgisayar tarafından denetim edilerek parça geometrisini simule edecek şekilde hareket ettirilir ve termoplastik malzemenin yığılması ile birlikte parça 2 boyutlu katmanlar halinde tablaya yığılır ve üretilmiş olur.

 

Kullanılan teknikler arasındaki en belirgin fark katmanların iyi mi yığıldığıdır. Bazıları malzemeyi eritip yumuşatarak katmanları oluşturur, diğerleri ise sıvı haldeki malzemeleri doğrudan yığar ve yığ­ma işleminin hemen arkasından malzeme sertleştirilerek ürüne son hali verilir.

 

3d yazıcı teknolojisi özellikle son 10 yılda hay­li hızlı bir gelişme göstererek yaygın bir halde kulla­nılmaya başlandı. Çok çeşitli malzeme katı, sıvı yada toz halinde kullanılıyor.


 
 

3 Boyutlu Yazıcıların Kullanım Alanları

Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi mücev­her, aksesuar, ayakkabı tasarımında, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi informasyon sistemle­rinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda bir­çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Bir süredir sa­nayi sektöründe kullanılan bu yazıcıların minik ve geliştirilmiş masa üstü modelleri, artık evlerimize de girebilir duruma geldi. Üç boyutlu yazıcılar evleri­mize girdiğinde, ihtiyaç duyduğumuz ürünü kendi başımıza üretebileceğiz.

 

Bunu iki şekilde yapacağız: Ya üreteceğimiz ürünün planını bilgisayarımıza indireceğiz veya bilgisayarda ürünü kendimiz çizece­ğiz. Daha sonra yazdır tuşuna basıp, ürünü kullan­maya başlamış olacağız. Elimizdeki bir ürünü çoğaltma­mız da mümkün olabilecek. Planını üç boyutlu ta­rayıcılarla bilgisayara aktaracağımız bir ürünü, iste­diğimiz sayıda basıp çoğaltabileceğiz. Bu yazıcılarda renkli veya tek renk basım yapılabiliyor. Ürün plan­ları ve renkler üzerinde oynayarak, tasarlanan ürün­leri kişiselleştirebileceğiz. Örneğin sipariş üzerine tasarlanmış robotlar, oyuncaklar ya da aksesuarlar çok farklı şekil ve renklerde üretilebilecek. Daha ya­ratıcı, yenilikçi ve ilginç sanatsal tasarım eserleri ser­gilenebilecek. Otomobil, uçak gibi ürünlerin dış gövdeleri ve büyük parçaları, fabrikalardaki büyük yazıcılarla bu­günkünden çok daha hızlı üretilebilecek. Örneğin Boeing bazı uçak parçalarını, Audi'yse bazı otomo­bil parçalarını şimdiden bu şekilde üretmeye başla­mış bile. Bazı klasik otomobillerin piyasada zor bu­lunan yedek parçaları da hâlihazırda üç boyutlu yazıcılar ile üretiliyor.

 

üç boyutlu yazıcıların tıp sektöründe, biyolojik dokuların ve suni organ üretiminde hücrelerin tutunabileceği kalıpların hazırlanmasında, kimyasal bileşik veya ilaç üretiminde, biyokimyada çok farklı fonksiyonla­ra haiz protein moleküllerinin tasarlanmasında, nano teknolojide ve biyomedikal sektöründe ise parça üretiminde rahatlıkla kullanılabileceği düşünülüyor. ABD'li bir araştırmacı geçtiğimiz yıl içinde bir hasta­dan alman dokuları işleyerek, altı saat içerisinde üç boyutlu yazıcıdan böbrek çıkarmayı başarmış. Belçika'da yapılan bir araştırmada ise iki ayrı hastaya üç boyutlu yazıcı­da üretilen yüz ve çene takılmış. Tabii bu tıbbi araş­tırmaların hepsi deneme aşamasında. üç boyutlu teknoloji­sinde yaşanmış olan müthiş hızlı gelişmeler, çok yakın ge­lecekte biroldukça bilimsel gelişmeyi de bununla beraber ge­tireceğe benziyor.

 

Son 5-6 yıldan beri gelişmiş ülkelerde evlerde de kullanılan 3 Boyutlu yazıcılar artık ülkemizde de, öğrencilerin, evden çalışan tasarımcıların, minik işletmelerin, bir bilgisayar veya akıllı cep telefonu maliyetlerine ve aynı şekilde taksitle haiz olmaları mümkün olmaktadır.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER