Bilgisayar Oyunları

Efsane Oyun Rise of the Tomb Raider İncelemesi

Efsane Oyun Rise of the Tomb Raider İncelemesi

Efsane Oyun Rise of the Tomb Raider İncelemesi

Senelerdir eskimeyen oyunlardan birisi olan Tomb Raider, 2013 senesinde alınan bir karar ile tekrar başlatılmış ve tamamen yeni bir konsept ile bizlere sunulmuştu. Fakat tamamen yepyeni bir konsept dersek ne kadar doğru olur orası tartışılır ama yine Lara Croft olarak aksiyondan maceraya atılıyoruz. Eskisinden farkı, Lara Croft'un artık profesyonel değil de, acemi ve sıradan bir kaşif olmasıdır. 2013 senesinde Tomb Raider ismi ile çıkan oyun oldukça sevilmişti ve her platformda bolca ilgi görmüştü. Oyunun başarısı ile gösterilen ilgi yapımcı firma Crystal Dynamics radikal in yeni bir karar alarak oyunun devamını getirmesine neden olmuştu.

Rise of the Tomb Raider ismi ile çıkan bu yeni oyun, önceki senenin Kasım ayında Xbox One'ı öncelik alarak yapılmıştı. Diğer kullanıcılar tarafından aşırı olumsuz yorum alması nedeni ile yapımcı firmayı biraz da olsa pişman etmişti. Xbox One'a çıkışından neredeyse 2 ay sonra şimdi Rise of the Tomb Raider bilgisayar platformuna da getirildi. Teknoif.com ' un bu  incelemesi oyunun yalnızca PC versiyonunu göz önünde bulundurmaktadır ve bilgisayar sistemindeki performansının bir dikkate alındığı incelemedir.

Yeni teknolojide görüp görebileceğiniz en iyi görsellerden birisi

Rise of the Tomb Raider, yapılırken ve piyasaya sürüldüğünde hemen tek bir konu ile gündeme gelmekteydi. Grafikler. Bunun nedeni aslında yapan firma Crystal Dynamics'in de yaptığı tanıtımlarda fazla olarak grafiklere önem verdiğidir. Zaten oyunun okadar kusursuz ve derin bir hikayesi de bulunmuyor. Yeni oyun, Tomb Raider oyunundan beklentimiz ve özellikle bir Tomb Raider oyununun ihtiyaç duyabileceği bir hikaye uzunluğuna ve kalitesine sahip.

Peki grafiklerin kalitesi gerçekten de Crystal Dynamics'in üzerinde durduğu kadar güzel mi? Bu en güzel bilgisayar platformunda anlaşılabilir. Günümüzdeki konsol ile PC tartışmalarını bir tarafa bırakırsak, artık oyunlardaki grafik kalitesinin sınırlarını zorlamanın tek yolunun bilgisayarda oynamak olduğu muhakkak. Yani gerçek görüntü kalitesinin dışında, bir oyunun görüntü olarak en yüksek seviyesine ulaşması için artık PC platformunda oynanması gerekmektedir. Rise of the Tomb Raider, grafiksel açıdan gerçekten abartıldığı kadar var ve bu grafik kalitesini iyi ayarlar yaparsanız orta bir sistemde bile yakalayabiliyorsunuz. Bunun nedeni oyunun çok ince grafik ayarları neredeyse tamamen ışıklandırmalar ile ve gölgelendirmeleri ile bağlantılı. Oyundaki birçok grafik ayarı tamamen atmosferi zenginleştirmeye karşı yapılmış.

Uzak mesafelere bakarken, grafiklerde bence hoş karşılanmayan bir nokta ortaya çıktı. Oyundaki Sibirya bölümünde bir tepe noktada dururken çok uzakda ki dağlara baktığımızda, dağlarda kırılmalar olduğunu ve hatta farklı açılardan baktığımızda dağların direkt olarak yok olduğunu gördüm. Bu da oyunun bana verdiği gerçeklik atmosferini oldukça aza indirdi. 2016 yılında çıkan bir oyunun bilgisayar versiyonunda makyajlama hatası bulunması hiç affedilebilir gibi değil. Aynı bu dağ sorunu gibi, biraz uzaklarda bulunan ağaçlara bakınca da buna benzer ufak problemler karşımıza çıkıyor. Oyunun ilk bölümlerinden bir tanesi olan Suriye'de mağaradan çıktığınız esnada sizi mükemmel ışık grafikleri karşılamakta. Ama bu ışık efektlerinin hemen arkasından karşıda bulunan ağaçları karıncalı olarak görmek hiçte iç açıcı olmamakta.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER