Buluşlar

Yapay Zeka AlphaGo profesyonel Go Oyuncusuna Karşı Kazandı!

Yapay Zeka AlphaGo profesyonel Go Oyuncusuna Karşı Kazandı!

Yapay Zeka AlphaGo profesyonel Go Oyuncusuna Karşı Kazandı!

Sahibi Google olan yapay zeka şirketi DeepMind'ın geliştirmiş olduğu AlphaGo yazılımı 2500 senelik strateji oyunu Go'da ilk kez profesyonel bir oyuncuya karşı galibiyet getirdi. Yapılmış olan araştırmada AlphaGo, ekim ayında yapılmış olan bir maçta en son Avrupa Go şampiyonu Fan Hui'yle yapmış olduğu 5 maçın hepsinde galibiyet aldı.

 

Fan Hui bu maç sonrasında AlphaGo'nun insana benzer hamleler yaparak oynadığını söyledi. Fan konuşmasının devamında ' kimle oynadığımı bilmeseydim, farklı ama bir o kadar güçlü bir rakibe ile oynadığımı düşünürdüm' diye konuştu.

 

AlphaGo rakiplerine karşı oynadığı karşılaşmaların neredeyse 98.8'ini kazandığı duyuruldu. Daha AlphaGo, dünya şampiyonu derecesinde bir Go oyuncusu ile karşılaşmayan yapay zeka, dünyada ki en iyi Go oyuncularından birisi olan Lee Sedol ile Mart ayında düzenlenecek olan karşılaşmada boy ölçüşecek. Fakat yazılımı geliştiren DeepMind, bu karşılaşmayı kazanmasını beklediklerini ve AlphaGo'ya güvendiklerini dile getirdi.

 

Geçmiş senelerde yaşanan olaylara göz atalım. Bilgisayarlar şu zamana kadar satranç, dama ve tavla gibi oyunlarda profesyonel oyuncuları yenmişti. Fakat Go'da bu başarıyı bir türlü yapamayan yapay zekalar artık Go'ya karşı da kazanmış pozisyondalar. 1997 senesinde IBM'in yaptığı yapay zeka programı olan 'Deep Blue' satranç oyununda dünya şampiyonuna karşı galibiyet almıştı. AlphaGo ve DeepBlue'nun farkı ise, DeepBlue yapay zeka programı sadece galibiyet için geliştirilmişti. Ama AlphaGo bu amaçla geliştirilmedi. AlphaGo oyunu, genel bir algoritma ile öğrendi.

Go oyununda, iki oyuncuda bulunan 181 siyah, 180 beyaz taşla 19x19 çapındaki kare içerisinde elimizde taşlarla hedef, rakipten daha fazla alan kazanıp, rakibimizin etrafını taşlar ile çevreleyerek rakipte bulunan taşları yiyerek oyunu kazanmak. Bakalım yapay zeka Martta dünyanın en iyi Go oyuncularından birisi olan Lee Sedol'a karşı oyunu kazanabilecek mi? merakla bekliyoruz...

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER