Buluşlar

Lensler İletken Polimer Film Kaplama Sayesinde Ekrana Dönüşecek

Lensler İletken Polimer Film Kaplama Sayesinde Ekrana Dönüşecek

Yeni bulunan bir polimer film kaplama ile kontakt lensler bilgisayar ekranlarına dönüşebilecek tüketici elektronikleri için giyilebilir teknolojilere uygulanabilecek. Akıllı gözlükler gerçeklik için geliştirilmiş olsa da ,hala yeterince kullanışlı cihazlar değil. Güney Avustralya Üniversitesi Future Industries Enstitüsü’nden araştırmacılar kontakt lenslerde elektriği

Yeni bulunan bir polimer film kaplama ile kontakt lensler bilgisayar ekranlarına dönüşebilecek tüketici elektronikleri için giyilebilir teknolojilere uygulanabilecek. Akıllı gözlükler gerçeklik için geliştirilmiş olsa da ,hala yeterince kullanışlı cihazlar değil. Güney Avustralya Üniversitesi Future Industries Enstitüsü’nden araştırmacılar kontakt lenslerde elektriği ileten bir polimer kaplama keşfederek, güvenilir bir şekilde giyilebilen bir teknoloji ürettiler. Bununla sağlık verileri vb. veriler göze aktarılarak gerçekten sanal bir gerçeklik oluşturulabilecek.

 

Güney Avustralya Üniversitesi aşırı ince film teknolojilerinin piyasaya sürülmesi için umut vadeden gelişmelere imza atmakta. Öncesinde keşfettikleri yansıtıcı film kaplama ile akıllı camlar üretilerek evler ve arabalara giren ışık miktarı kontrolünü sağlamışlardı. Bilim adamları şimdi ise dikkatini medikal teknolojilere çevirdi.

 

' Geliştirdiğimiz film kaplama teknolojilerinin çoğu uygulama için potansiyel taşıdığını bilmekteydik. Şimdi ise bir adım daha ileri giderek biyo uyumlu ,nano boyutlarda iletken polimerleri doğrudan lensler üzerinde geliştirdik ' diye konuşan Yrd. Doç. Dr. Drew Evans.

 

Lensteki ilk tabaka hidratlı hidrojen substratı ile yapılıyor, PEDO ismi verilen polimerin yüzey kısmına adapte olmasını sağladık. Yüzeye adapte edilen polimer hem hayli iletken hemde biyo uyumlu. Ve önceden plazmalanmış hidrojel içerdiğinden çok daha iyi yapışkanlık sağlandığını belirtiyor.

 

Bu sayede üretilen prototip elektriği iletken güvenilir bir kontakt lens olduğunu ispat edildi. Bununla minyatür elektrik devreleri kurulup ekranlar güç verilebiliyor veya sensörler ile önemli hayati parametreler taranılabilir.

 

'Gözümüzün içindeki sıvılar insanın sağlığına ilişkin parametreler içermekte, şimdi ise hedefimiz kontakt lens üzerinde elektrik sensörleri oluşturup insanın sağlık durumunu gerçek zamanlı olarak tespit edilmesini sağlamaktır. Sıradaki büyük adım iletken polimerleri kullanarak bilgilerin öğrenilmesidir', diye konuştu Evans.

 

Google da buna benzer bir teknoloji ile, şekeri ölçebilen bir kontakt lens geliştirmekte. Bunun dışında Microsoft’unda benzer projeleri bulunmaktadır.

 

'Bunları geliştirmemiz gerçekten önemli, nedeni ise bu teknoloji hem kronik sağlık problemleriyle mücadele eden kişilerin sağlığını takip etmekte hayatı daha kolaylaştırabilir hemde güvenli ' diye konuştu Evans.

Lensler iletken polimer film kaplama

film kaplama lensler

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER