Android

Whatsapp Yeterince Güvenli mi?

Whatsapp Yeterince Güvenli mi?

Whatsapp Yeterince Güvenli mi

Merkezi ABD de olan uluslar arası sivil toplum örgütü Dünyada öncülük eden Teknoloji üreten şirketlerin gizlilik ve Şeffaflık gibi konularda birbirleriyle kıyasladı. Şirketlerin EFF'den geçer not alması için devletlerin kullanıcılar üzerinde bulunduğu taleplerin açıklanması, kullanıcı gizliliği, devletlerin içerik kaldırma taleplerinin paylaşımı, verilerin saklanması konusunda açık ilkeler ve sektörün kabul etmiş olduğu en iyi uygulama kurallarını uyma kategorilerinden geçer not alması gerekiyor.

 

Buna göre Apple başta olmak üzere Adobe, Dropbox, Yahoo ve Wordpress 5 yıldız alırken, Google ve Microsoft ise bir tek üç kategoride geçer not alabildi. Google devletlerin içerik kaldırma gibi taleplerini paylaşma mevzusunda pek de eli açık davranmazken, diğer taraftan da kullanıcıların verlerini iyi mi kendinde gizlediğinı da tam olarak belirtmiyor. Bu da şirketin bu noktalardan geçer not alamamasına yol açıyor.

 

Microsoft'ta da konum çok farklı değil. Sadece raporda en kötü notu alan şirket Whatsapp oluyor. Facebook'un kendisi 4 yıldız alırken, yine facebook'un altında bir platform olan Whatsapp'ta konum hiç iç açıcı değil; zira Whatsapp'ın geçer not aldığı tek madde veri güvenliği... Bunun dışında Whatsapp'ın pek de şeffaf olmadığı görülüyor.

 

Diğer bir deyişle Whatsapp'ta içeriklerin devletlerle paylaşılıp paylaşılmadığı belli değil; diğer taraftan Whatsapp'ın mevzuşma kayıtlarının ne kadarını sakladığı ise tam bir muamma...

 

Merkezi ABD Birleşik Devletleri'nde bulunan, kısa adıyla EFF diye malum Electronic Frontier Foundation, amacı siber dünyada vatandaş hürriyetlerini özellikle hazzı polis baskınlarından, ve kusurlu yetki kullanımı, yahut gereksiz kanunlarla getirilen kısıtlamalardan korumak olan uluslararası bir sivil toplum örgütü olarak biliniyor.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER