Diğer

Google Arabaları kablosuz şarj edecek

Google Arabaları kablosuz şarj edecek

Google Arabaları kablosuz şarj edecek

Google, otonom araçların şarj problemini kablosuz şarj ile çözmek istiyor. Yani artık şarj istasyonlarına uğramak yerine şarj pad'ini otomobilin altına koyup aracın şarj olmasını beklemek kafi olacak; bununla beraber çok kısa bir sürede.

Otonom arabalar, yakın geleceğin önemli cihazları olarak gözüküyor. Sadece şarjları uzun süre dayanmazsa, öyleyse pek işe yarayacakları söylenemez. Bu anlamda Google bu sorunu "rezonant manyetik endüksiyon" olarak tanımlanan ve yollarda kurulacak olan kanalizasyon kapağı tarzı ileticileri kullanarak çalgıları şarj edebilecek bir sistem aracılığı ile çözmeyi planlıyor.

Sürücüsüz otomobillerin gelişimi mevzusunda iyi bir mesafe kateden ve sürekli olarak otomobilinin gelişmesi için yeni teknolojilerin ardında olan Google, şimdi de kablosuz şarj teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. 

FCC’de görülen bilgilere gore Google’ın otomobilleri gelecekte şarj olabilmek için kabloya ihtiyaç duymayacak. Bunun yerine yollara yada park alanlarına yerleştirilecek olan özel plakalar yardımıyla otomobili giderken veya dururken şarj etmek mümkün olacak. 

Google’ın Hevo Power ve Momentum Dynamics ile ortaklığa giderek geliştirdiği teknolojiyi kısa sürede Mountain View’daki merkezde test etmeye başlacağı ifade ediliyor. Değişen teknolojinin tam manasıyla ne vakit hazır hale geleceği ise şimdilik belli değil.

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER