Ürün İncelemeleri

Apple tvOS sesli kumanda ile dikte özelliği

Apple tvOS sesli kumanda ile dikte özelliği

Apple tvOS sesli kumanda ile dikte özelliği

Apple kendine has teknoloji dünyasında tvOS için yeni bir deneme sürüm yayınladı. Bu beta yani deneme sürümde herkesin beklediği siriden bildiğimiz tanıdık bir özellik katıyor. Bu özellik ise sesle dikte özelliğidir.

Apple tv kullanıcılarının çoğu genellikle metin girişi ile ilgiliydi. Çoğu ülkede siri desteklenmesine rağmen sesle yazdırma konusunda hiçbir ülke de desteklemiyordu. Buda haliyle metin girişini hayli zor ve güç duruma getiriyordu.

Ancak Apple tvOS beta 3 sürümünde sesle dikte özelliği getirdi. Bu özellik deki ana fikir kumandaya konuşarak tvOS’a dikte vermesidir. Böylelikle o saçma Apple kumandasına gerek kalmayacak.

Dikte özelliğinin en güzel yanı ise hızlı arama bölümünde hızlıca kumandayla konuşarak dikte vermek olacak. Bu sayede aramak istediğini hızlı bir şekilde kelime girişi yapabilecek. Bunun yanı sıra kumanda da dikte özelliğinin bir avantajı da daha güvenli ve hızlı bir şekilde kullanıcı adı ve şifrede yazılabilecek. Eğer IOS cihazlarının genelindeki siri kullanıldıysa tvOS için Türkçede destekli diller arasında olacak.

Bakalım teknolojik lider Apple dan daha neler duyacağız. Hayatı kolaylaştıran teknoloji bazen insanları komik duruma da düşürebilir. Sonuçta oturduğumuz yerden telefondan kafamızı kaldırmayıp bir metre ötemizdeki insanlarla konuşmak yerine telefonda siri uygulamasıyla konuşuyorduk. Şimdi ise aile için de olsa tekde olsan bir kumandayla konuşacaksın. Bi hayli ilgin oldu. Uzaktan kumanda ilk çıktığında kimse bir gün gelecek kumandayla konuşacağız demezdi. J

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER