Yaşam

Jet Lag’e sonunda çare bulundu!

Jet Lag’e sonunda çare bulundu!

Araştırmacılar Jet Lag’e bir çare bulmayı sonunda başardıklarını duyurdu.

ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, yapmış oldukları deneylerde uyuyan bir insanın gözlerine belirli zaman aralıklarıyla parlak ışıklar tutulduğunda, vücut saatinin tekrar başlamasını sağladığını keşfettiklerini duyurdu.

Araştırmada 19-36 yaş arasında 39 deneğin iki hafta süresince sabit bir saatte uyumaları, yine sabit bir saatte uyanmaları sağlandı. 2 haftalık bu sürec arkasından uyudukları sırada deneklerin gözlerine her on saniyede bir 2 milisaniye süresince parlak bir ışık tutan bilim adamları, bütün deneklerin uykuya dalma ihtiyacı duydukları zamanın bu işlem sayesinde iki saat ileri ertelenebildiğini keşfettiler.

FLAŞ TERAPİSİ

Araştırmacılar 'flaş terapisi' olarak isimlendirdikleri bu tedavi sayesinde farklı zaman dilimindeki bir ülkeye yolculuk yapan kişilerin en kısa süre içinde bulundukları yeni zaman dilimine uyum sağlayarak jet Lag etkilerinden kurtulabileceği söyleniyor.

'Kısa sürede uzak mesafelere giden kişilerde farklı zaman dilimlerine gidilmesi ile bağlantılı olarak biyolojik ritmin bozukluğu' diye bildiğimiz Jet Lag sendromu, yorgunluk hissi, konsantrasyon bozuklukları, sindirim sisteminde düzensizlikler ve kırgınlık gibi rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. 

 

 

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER