Diğer

Adobe Flash Player Yerine Animate CC Geliyor!

Adobe Flash Player Yerine Animate CC Geliyor!

Adobe şaşırtıcı bir kararla Adobe Flash player adını yenilikler getirerek Animate CC olarak değiştirmiş bulunmakta.

Adobe şaşırtıcı bir kararla Adobe Flash player'ın adını yenilikler getirerek Animate CC olarak değiştirmiş bulunmakta.

 

Adobe Flash Professional CC, artık Animate CC oluyor ve HTML5 standardını göz önünde tutmaya karar verilmiş halde. Adobe nihayet değişiklik yaptı. Peki Animate CC nedir? Animate CC nasıl yüklenir?

 

Kullanıcıların verdiği aşırı tepki üzerine Adobe, Flash Professional eklentisinin adında Animate CC olarak değişikliğe gideceğini bildirdi. Şirket, 'HTML 5 içerik geliştirmek için Animate CC'nin gözde bir web aracı' olacağını düşünüyor.

 

HTML5, SVG ve CSS3 gibi modern standartlar üstüne yoğunlaşan girişim için ilk olarak bundan birkaç sene önce başlanmıştı. Flash Professional'ın ilerdeki versiyonu olarak belirtilen Animate CC, SVG ve HTML5 ile animasyonlar yapılması için yeni bir alternatif olacak.

 

Animate CC içinde Flash SWF dosyalarını öncelikli destekleyecek fakat yeni nesil web sitelerinde Flash kullanımının hemen hemen tükendiği düşünülüyor. Muhteşem format, HTML5'ten sonra ciddi bir düşüşe geçmiş, güvenlik açıkları sebebiyle de iyice çökmüştü.

 

 

Steve Jobs’un 'Adobe, ilerisi için güçlü HTML5 araçları geliştirmeye dikkat göstermeli ve Apple’ın olanları geçmişte bırakmasını daha az eleştirmelidir' sözleri gerçek oluyor gibi.

 

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Adobe’un gözde ürünü Flash Professional CC artık yok.

 

File:Adobe Flash Player

File:Adobe Flash Player v10 icon.png - Wikimedia Commons

 

Peki Animate CC nedir?

 

Bildiğiniz gibi flash altyapısı uzun senelerdir kullanılmaktaydı fakat hem güvenlik sorunları hemde sistemlere yüklediği yük sebebiyle eleştirilerin odağı olmaktaydı. Adobe nihayet önemli bir adım ile Steve Jobs’un dediği gibi Animate CC’yi kullanıma çıkarmaya başlıyor.

 

Animate CC kullanarak özel bir blog sayfası yapan Adobe konuya Flash’ın yeteneklerini geri kazandığını ve HTML5 standardının artık olgulaştığını gösteren cümlerleri ile başlamakta. 2016 senesinin başlarında kullanıma çıkacağı söylenen Animate CC, içerisinde HTML5 içerikleri yapılmasına yardımcı gelişmiş araçlar bulunduracak, fakat Flash desteği de bırakılmayacak.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER