Diğer

Google Bir Çok Siteyi Arama Sonuçlarından Kaldırdı.

Google Bir Çok Siteyi Arama Sonuçlarından Kaldırdı.

Avrupa da ki içerik gösterim yasalarının diğer tüm ülkelerden dahi katı olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu durumda en çok Google, Microsoft ve Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri ve içerik gösterim siteleri yasalarla sürekli ters düşmektedir

Avrupa da ki içerik gösterim yasalarının diğer tüm ülkelerden dahi katı olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu durumda en çok Google, Microsoft ve Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri ve içerik gösterim siteleri yasalarla sürekli ters düşmektedir. Mayıs 2014 yılında çok konuşulan unutulma hakkı ile ilgili davada Avrupa birliği mahkemesi bireylerin arama motorlarında kendileriyle ilgili yazıların kaldırılması konusunda net sonuca varıldı.

Bu durumda Google pekte memnun olmamasına rağmen güncel olmayan kodlama bakımından yetersiz ve potansiyel warez sitelerini arama sonuçlarından kaldırma kararına vardı. Bunun üzerine sonuçlardan 385,038 bireysel sonuç üzerine bir çok site yayından kaldırılmıştır.

Şimdiler de ise Amerika teknoloji devi olan Google, kıtadaki gizlilik denetleyicilerini aynı doğrultuda kabul etmiş oluyor. Google daha önceleri ise Google.co.uk ve Google.fr gibi Avrupa üzerinde yayın yapan arama sonuçlarını kaldırmış taleplerin %42 sini kabul etmiş ve Google.com , Google jp gibi tüm sitelerinde bu prensibi yansıtmıştır.

Google bunu gerçekleştirebilmek için bugüne kadar olduğu şeklinde domain tabanlı filtreleme kullanmayacak. Arama neticeları artık IP adreslerine göre görüntülenecek. Şirket politikasındaki bu değişim bir tek kıta genelindeki kullanıcılar için geçerli olacağından Avrupa dışından aynı bilgilere erişmeye çalışan kullanıcılar için aslabir değişim olmayacak. IP adresi Avrupa dışı olarak tanımlanan hepimiz herhangi bir sansür yada kısıtlama olmadan özgür dolaşım olanağına sahip olmaya devam edecek. Avrupa'daki kullanıcılar ise hangi Google arama motorunu kullanırsa kullansın filtrelenmiş içinde ne olduğu görüntüleyemeyecek.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER