Buluşlar

Kütle Çekim Dalgaları Kanıtlandı

Kütle Çekim Dalgaları Kanıtlandı

Albert Einstein Genel Görelilik Kuramında bahsettiği fakat bir türlü ispatlayamadığı Kütle çekim dalgaları uzayda ilk defa bulundu

Albert Einstein Genel Görelilik Kuramı'nda bahsettiği fakat bir türlü ispatlayamadığı 'Kütle çekim dalgaları' uzayda ilk defa bulundu. Dünyanın oluşumu ile alakalı ipuçları bulunduran buluş için 'Astronomide konusunda bir çağ açacak' yorumları yapılmaya başlandı.

 

Bilim camiası uzun süredir beklenen bir buluşun heyecanı içerisinde. Alman fizikçi Albert Einstein'ın Genel Görelilik [Rölativite] Kuramı'nda söz ettiği, fakat kanıtlayamadığı 'Kütle çekim dalgaları' uzayda ilk defa bulundu.

 

HIGGS PARÇACIĞINDAN SONRA

İtalya'nın Pisa şehrindeki Avrupa Gözlemevi (VIRGO) ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nün bir parçası olan Lazer Interferometer Kütle Çekim Dalgası Gözlemevi (LIGO) Laboratuvarının yaptığı çalışma, bilim camiasının en büyük keşifleri arasına girdi. LIGO ve VIRGO laboratuvarları dün ABD'de Ulusal Basın Kulübü'nde yapılan bir oturumda bu büyük keşfin sonuçları duyurdu. LIGO Laboratuvarı Başkanı David Reitze, 1,3 milyar ışık yılı uzaktaki ve 30 güneş büyüklüğündeki iki karadeliğin birleşip tek kara delik oluşturduğunu söyledi. Reitze, 150 km çapındaki ve hızları ışık hızının yarısı kadar olan iki karadeliğin oluşturduğu dev karadelik, bu dalgaları yaymaya başladığını keşfettiklerini belirtti. Hızı ışık hızından fazla olan kütle çekim (gravitasyonel) dalgaları, VIRGO ve LIGO içinde birbiri ile senkronize olan lazer kirişlerin olduğu 4 km uzunluğunda tüneller olan dedektörler sayesinde keşfedildi.

 

ÇARPIŞMANIN SESİ KAYDEDİLDİ

İtalya'da bulunan VIRGO kütle çekim dalga dedektöründeki verileri duyuran Louisiana State Üniversitesi'nden Gabriela Gonzales de bu oluşan dalgaların çıkardığı sesi insanlarında da duyabileceğini belirtti. Çarpışmada oluşan ses de kayıt edildi. Gonzales, VIGO'da keşfettikleri ses sinyalinin aynını, 7 milisaniye sonra LIGO'da tespit edildiğini belirtti. Ve bu keşiflerinin Einstein'ın Rölativite Teorisi ile birebir örtüştüğünü belirtti. LIGO'nun kurucularından Kip Thorne ile Rainer Weiss ise keşfin ve projenin detaylarından konuştu.

 

UZAY ZAMANI ESNETİYOR

Einstein'ın teorisine göre, kütle çekim dalgaları, kaynağından dışarı doğru yayılmakta. 1916'da Einstein'ın duyurduğu bu dalgalar ile uzay zamanı sıkıştırıp ve esneterek deforme etmekte. Büyük Patlama'nın bu dalgaları yapan ilk sebep olduğu söylüyor.

 

TEKNOLOJİ SAYESİNDE

'Kütle çekim dalgaları'nın şimdiye kadar tespit edilememesinin sebebinin bilim adamlarının kullandığı teknolojideki yetersizlik olduğu söylüyor. Astronomlar, kütle çekim dalgalarının bulunmasının sayesinde, dalgaların oluşmasını sağlayan sebepleri de bulabilmeyi ümit ediyor.

 

 

 

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER