Diğer

Hibrit Uçak Teknolojisi

Hibrit Uçak Teknolojisi

Yakıttan tasarruf sağlamak amacıyla üretilen uçak, hidrojen yakıt hücrelerinden alınan enerjiyle çalışacak ve Easyjet adlı hava yolu firması tarafından kullanılacak

Dünyanın ilk hibrit ve hidrojen emisyon ile çalışan uçağını easyjet tasarladı ve bu günlerde test etmeye de hazırlanıyor. Bununla da kalmayan easyjet, bu sistem sonrasında ortaya çıkan atık suyu ise arıtıp yolculara sunmayı düşünüyor.

Yakıttan tasarruf sağlamak amacıyla üretilen uçak, hidrojen yakıt hücrelerinden alınan enerjiyle çalışacak ve Easyjet adlı hava yolu firması tarafından kullanılacak. Enerjiyi geri dönüşüm ve çok temiz bir şekilde kullanan bu sistemde uçakların artık yakıttan tasarruf ettirecek.

Yapılacak olan sistem işe yarar ve testi başarılı bir şekilde geçip yaygınlaşırsa, şirket tahmini 105 milyon TL tasarruf olanağı sağlayacak.

Hidrojen emisyonu ile çalışan sistemde hibrit olmasının tek bir dezavantajı var oda atık su meydana çıkması. Bunu ise firma atık suyu müşterilerine ikram ederek kullanacak. Ayrıca Firmanın önde gelen mühendisi LanDavies, ortaya çıkan atık su arındıktan sonra tuvaletlerde de kullanılacağı açıklaması yaptı.

Sistemin testi ise yapılan açıklamalarda 2016 yılının sonunda gerçekleşeceğini bildirdi.

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER