Yaşam

Viasat internete ulaşamayanlar için çözümü

Viasat internete ulaşamayanlar için çözümü

Bir çok farklı buluşlarla internet sağlamak isteyenlere bir örnekte Google Project Loon balonları olabilir. Uzak bölgelere internet sağlamak isteyenler arasında birde Boeing adlı bir firma bulunuyor.

Günümüz Teknolojisi ile ülkemizin bir çok yerinde internet elimizin altında olmasına rağmen dünyada tüm ülkeler internete bu kadar kolay ulaşamıyor. İnternetin oralara ulaştırılması içinde ciddi yatırımlara ve paralara ihtiyaç duyuluyor.

Bir çok farklı buluşlarla internet sağlamak isteyenlere bir örnekte Google Project Loon balonları olabilir. Uzak bölgelere internet sağlamak isteyenler arasında birde Boeing adlı bir firma bulunuyor. Bu firma uzaya göndereceği bir uydu ile saniyede bir terabayt bant genişliğinde o bölgelere internet sağlamayı planlıyor.

Fakat uydu sistemi olduğundan dolayı sizde farkındasınız ki bu sistemin hemen başlayacağı anlamına gelmiyor. ViaSat-3 adı verdikleri uydun 3te 1 oranında bant genişliği olan ViaSat-2 uydusunun yörüngeye fırlatılması gerekiyor. bu işlem ise önümüzdeki birkaç aya kadar tamamlanacağı düşünülüyor.

viasat-2 uydusu

1 terbayt genişliğindeki bandı sadece bir kişi kullanmayacağı için viasat ev kullanıcılarına 100 Mbps lik bağlantı dağıtmayı planlıyor. Kablolu bağlantı gibi olmayacağı düşünülen bu sistem yine de internet erişiminin az olduğu hatta olanaksız olduğu bölgelerde kullanıcıların yüzünü güldürecek. Tabi ki şöyle bir şeyde var büyük ihtimalle sesli ve görüntülü görüşmelerde biraz haliyle zaman farkı olacaktır. Bu da gecikmeli anlamına geliyor.

Şuan da geliştirilen ViaSat-3 uydusu ise 2019 sonunda yörüngeye fırlatılması düşünülüyor. Eğer planları yolunda giderse ViaSAt elon musk yörüngeye göndereceği bir çok mikro uydu ile dünyada bir internet sağlayıcı firma olması anlamına geliyor.  

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER