Sağlık Makaleleri

Felçli Hastalara Umut dolu Teknoloji

Felçli Hastalara Umut dolu Teknoloji

Her yıl neredeyse 15 milyon kişiyi etkileyen felç nedeni ile 3te birinde kalıcı olan hastalık için bilim adamları biyonik omurilik geliştirdiğini açıkladı.

Sağlık konusunda devrim niteliğindeki gelişmeyi bilim adamları duyurdu! Her yıl neredeyse 15 milyon kişiyi etkileyen felç nedeni ile 3te birinde kalıcı olan hastalık için bilim adamları biyonik omurilik geliştirdiğini açıkladı.

Teknolojinin günümüzde hızla ilerlemesiyle sağlık konusunda da önemli gelişmeler kaydediliyor. Melbourne şehrinde çalışma yapan bilim insanları, stent bazlı elektrot ile kan damarları aracılıyla içeriye gönderilip beynin kol ve bacak hareketlerini kaydetmeye yönelik veri topluyor ve hafızasına kayıt ediyor.

Her yıl 15 milyon insanın felç hastalığı ile geleceğinin kararması artık günümüz teknolojisi ile tedavisi olabilen bir hastalık niteliği taşıyor ve felç hastalığı olan insanlara umut vadediyor. 2017 yılında ilk denemsi Melbourne hastanesinde ilk kez insan üzerinde denemesi yapılacak.

Bu teknolojiye öncülük eden nörolog Dr. Thomas Oxley, bu cihazı bir devrim olarak niteliyor. Dünyanın en küçük cihazını yarattıklarını açıklayan Oxley, damar yoluyla beyne aktarılan bu cihaz sayesinde açık beyin ameliyatının ortadan kalkacağını ve riski alaşağı edeceklerini açıkladı. En umut verici özelliği ise işlemin sadece bir gün içerisinde sonuç vereceği yönünde.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER