Medya

CERN ile KOBİ lere büyüyün çağrısı

CERN ile  KOBİ lere büyüyün çağrısı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Türkiye ye ortak üye olmasının faydalarından KOBİ lerin yararlanması duyurusu yaptı

 CERN Türkiye Sanayi İrtibat Görevlisi  ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Özel Müşaviri Hakan Kızıltoprak, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Türkiye'ye ortak üye olmasının faydalarından KOBİ'lerin yararlanması duyurusu yaptı.


Kızıltoprak, Türkiye'nin geçen sene dünyada bilimsel konuda tanınan örgütlerin başlarında gelen CERN'e ortak üye olduğunu vurguladı.

CERN'in senelik 550 milyon İsviçre Frangı üzerine çıkmakta olan alım ihalelerinin yüzde 12'sinin 50 bin, yüzde 25'inin 50-200 bin, yüzde 63'ünün de 200 bin İsviçre Frangı'nın üstünde olduğunu belirten Kızıltoprak, Türkiye'nin ortak üye olduğu CERN'e firmaların da kayıt yaptırıp ihalelerden haberdar olabileceğini veya tedarik için CERN tarafından istek yapılacakğını belirtti.

Kızıltoprak, ülkemizde kayıt yapan firma sayısının kısa zamanda 122 olduğunu, bunların arasında Dora Makine'nin ihale sonucu ilk tedarikçi firma olarak hak kazandığını anlattı:

'CERN, büyük firmalar ile çalışıyor ama KOBİ'ler ile çalışmayı seviyor. sebebi ise onlar daha esnek, anında hareket alanlarını büyütüp, değişiklikler yaparak çok daha hızlı CERN'e adapte sağlıyorlar. CERN ile çalışma amacı, şirketi büyütebilmek için yeni bir kapı. CERN'in istediği şartlar, teknik şartnameleri fazla kapsamlı olduğu için tedarikçi firmalara bu ayrıcalık olmakta. Küçük ölçekli CERN ile çalışan firmalar, orta ölçekli veya daha büyük karlı şirketler durumuna geliyor. Şirketlerimiz açısından araştırma zamanını aşıp ihalede teklif verebilmek bile onur veriyor.'

CERN 'Türk günü'

Hakan Kızıltoprak, firmalara TOBB olarak, CERN'den ihale almak için birebir ilgilendiklerini belirterek şu şekilde konuştu:

'2017 yılında CERN'de firmalarımız ile Türk günü yapmayı hedefliyoruz. Firmalarımız orada tanıtacağı ürünleri stantlarında bulunduracak, uzmanlar ile konuşacak, iş birlikleri bile belki olacak. CERN'in uygunluk kriterlerini aşan ve İş yapma potansiyeli falza firmaları götürmeyi hedefliyoruz. CERN'e tanıtacağımız firmalar ile nokta atışı yapmayı düşünüyoruz.'

İhaleler ile ilgili CERN'in 580 etkinlik kodu olduğunu söyleyen Kızıltoprak, 'O alanları tam olarak kapsayıp CERN'e her konusda ürün gamında tedarik yapabilen ülke olmayı amaçlıyoruz' diye konuştu.

Kızıltoprak, şimdi CERN'e kayıt olan şirketlerin ağırlıklı olarak makine mühendisliği alanında olduklarına işaret ederek şunları belirtti:

'Biraz bilişim sistemleri, vakum, lazer teknolojileri ve elektronik gibi yüksek teknoloji alanına baktığımızda büyük firmaları değilde teknokentlerde kurulmuş şirketler bulunuyor. Aralarında büyük şirketler de var ama teknokentlerde enteresan işler başaran firmalarımız bulunuyor. Bunlar, küçük kadrolar ile çalışıyor fakat 'know-how'a sahipler. Bu tarz firmalara CERN'e kayıt olmaları çağrısında bulunmaktayım.'

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER