Buluşlar

Kasislerden Elektirik Üretilebilecek

Kasislerden Elektirik Üretilebilecek

Marmara Üniversitesinin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda kasislerin içerisindeki hidrolik yağın basınç altındayken ortaya çıkardığı enerjiden yararlanılarak elektirik üretilmesi başarıldı

Marmara Üniversitesi'nin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda kasislerin içerisindeki hidrolik yağın basınç altındayken ortaya çıkardığı enerjiden yararlanılarak elektirik üretilmesi başarıldı. Türk mühendislerin geliştirdiği teknoloji kullanıldığında trafik ışıkları bu sayede elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

 

Marmara Üniversitesinin Bilimsel Araştırma Projeleri bölümü tarafından desteklenen 'Hız engelleyicilerden Elektrik Üretim Projesi' konusunda hidrolik hortum, hız kesici kasis, bağlantı rakoru, redüktör, çekvalf, hidrolik motor ve elektrik motoru sayesinde mekanik enerjiyi elektriğe dönüştüren sistem yapıldı.

 

Hidrolik yağın basınç ile oluşturduğu hareketinden faydalanarak geliştirilen sistem üstünde yapılan testlerde, saatte 5 km hızla giden bir ton ağırlığında bulunan aracın hız kesiciye yaptığı basınç sonucunda 15 volt, 200 miliamper ve 3 vatlık elektriksel enerji elde edildiği öğrenildi.

 

Marmara Üniversitesinin Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Demetgül, yapmış olduğu açıklamada, elektrik enerjisinin büyük bölümünün dünyada fosil yakıtlardan elde edildiğini vurgulayarak, bu fosil yakıtların çevreye zarar vermeleri ve hızla tükenmesi sebebiyle alternatif enerji kaynakların öneminin giderek arttığını belirtti.

 

 

Elektrik Üreten Hız Tümseği (Kasis) Yapıldı | Yine , Yeni ...

Elektrik Üreten Hız Tümseği (Kasis) Yapıldı | Yine , Yeni ...

 

'SİSTEM İLE AYDINLATMA VE TRAFİK IŞIKLARININ ENERJİ İHTİYACI ELDE EDİLEBİLİR'

 

Sistemin çalışma yöntemine ilişkin Demetgül, 'Aracın hız engelleyiciye uyguladığı basınç sonucunda içerisindeki yağ, çekvalflerin kontrolü ile hidrolik hortumlardan geçip hidrolik motora ulaşmaktadır. Hidrolik motor, bununla elde ettiği hareket enerjisini dinamoya gönderiyor. Dinamo da bu hareket enerjisini elektriğe dönüştürüyor. Uyguladığı basınç ile hidrolik motordan çıkıp 2 metre yüksekliğindeki sıvı tankının içerisine dolan hidrolik yağ, basınç bittikten sonra tekrar hız kesicinin içine dönüyor. Bu sayede, elektrik enerjisini üretecek döngü sağlanmış bulunuyor' diye açıkladı.

 

Bu geliştirilen yönteme göre yapılan düzenek üzerinden 7 bin 800 araç geçmesi durumunda 7 amper, 12 voltluk bir akünün dolabileceğini açıklayan Demetgül, bu şekilde sistemin, aydınlatma ve trafik ışıklarının enerjisinin karşılanmasında rahatlıkla kullanılabileceğini duyurdu.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER