Buluşlar

1.225 Terabit Bağlantı Hızı

1.225 Terabit Bağlantı Hızı

İngiltere de araştırmacılarından çok enteresan bir buluş duyuruldu Araştırmacılar dünyadaki en hızlı ağ bağlantısını geliştirdiklerini söylediler

İngiltere'de araştırmacılarından çok enteresan bir buluş duyuruldu. Araştırmacılar dünyadaki en hızlı ağ bağlantısını geliştirdiklerini söylediler. 1.225 terabit ölçülmüş olan bağlantı için 15 farklı kanalı bir tek sinyalde birleştirdiklerini belirttiler.

 

 

Bir tek gönderici ile alıcı arasında kurulmuş olan bağlantı, tam olarak 1.225 terabit hıza ulaştı. İngiltere'nin genel internet bağlantısından 50,000 kat fazla hızlı olduğunu belirten UCL araştırmacısı Dr Robert Mayer, bu bağlantı için,'Mesela böylesi bir hız ile Game of Thrones'un bütün sezonlarını HD kalite ile indirmeniz sadece 1 saniyenizi alacaktır' diye örneklendirdi.

 

15 FARKLI KANAL BİR TEK SİNYALDE BULUŞUYOR

 

Bu bağlantının kurulumunda çok fazla sinyal işleme yöntemleri kullanıldı. İnternet bağlantısının bu hızlara ulaşabilmesi için; hepsi farklı dalgaboylarında optik sinyaller bulunduran 15 farklı kanaldan yararlanıldı. Farklı farklı modüle edilmiş bu 15 farklı kanal bir tek sinyalde birleşiyor ve böylece araştırmacıların 'Süper Kanal' adını verdikleri kanal yapılıyor. Araştırma lideri Dr Robert Mayer şu şekilde açıklıyor:

 

How to test internet connection speed - SeoSkyLimit

 

SÜPER KANAL BİR TEK SEFERDE TRANSFER OLUYOR

 

'Yüksek bant genişliği ile süper-alıcılar kullanmak bize; bütün süper-kanalı bir tek seferde transfer etme yararı sağladı ve tek bir alıcı kullanıldığı için her bir optik alt-kanalın performansı da çok önemlidir. Alt-kanalların her birini tek tek maksimize edilmesi bu hızlara ulaşmamıza yardımcı oldu. Büyük şehirler, ülkeler, hatta kıtalar arası büyük data transferlerinde kullanılıyor olan optik iletişim sistemleri için süper-kanalların önemliliği her geçen gün artmaktadır.'

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER