Uzay

Ay Tutulması Nedir ve Ne Nasıl Oluşur

Ay Tutulması Nedir ve Ne Nasıl Oluşur

Ay tutulması nedir Tutulma olayı ne zaman Kendi etrafında dönmekte olan ay aynı zamanda da Dünyanın yörüngesinde hareket ediyor. Ay yörüngesinde

Ay tutulması nedir? Tutulma olayı ne zaman? Kendi etrafında dönmekte olan ay aynı zamanda da Dünyanın yörüngesinde hareket ediyor. Ay yörüngesinde dolaşma hareketini gerçekleştirirken bazı zamanlar Dünyanın yörüngesine geçmektedir. İşte bu olaya ay tutulması denir.

Ay dünya yörüngesine Ay'ın düğüm noktalarına yakın olduğu zamanlarda ve dolunay zamanında girer. Ay'ın, Dünya'nın gölgesinin içine girmesiyle Güneş'ten almış olduğu parlaklığı yitirmesi sonucunda ortaya çıkar. Güneş, ona yakın ya da karşı düğüm noktasında olmalı. Bu olduğunda Dünya'nın gölgesi Ay'ın üzerine gelir. Bu 42 milyar kilometreye uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından neredeyse 8800 km büyüktür. Ortalama Ay tutulması saatte 3456 km ile döndüğü için hemen hemen 40 dakika ile bir saat arası değişmektedir. Yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üstünde olduğu herhangi bir bölgesinden Ay tutulması görülebilir. Ay'a gelen Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırılmasından dolayı, Bu olayda Ay, bütün olarak yok olmaz. Kırılan ışıklarda kırmızı renk yansıtıldığı ve mavi renk yutulduğu için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte oluşur. Bu güçsüz ışıklar Ay'ı tuhaf bakır rengi ile gösterir.Bunların sonucunda Ay tutulması oluşur.

Ay tutulması genelde senede iki defa oluşur. Bazen özel durumlar olduğunda Ay tutulmasının hiç oluşmadığı ya da üç kez ortaya çıktığı da oluşabiliyor.

Ay tutulmasının çeşitleri nelerdir?

*Tam Tutulma
*Kısmi Ay Tutulması[Parçalı Tutulma]
*Gölgeli Tutulma

 

 

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER