Medya

Google Picasa Servisini kapatacak

Google Picasa Servisini kapatacak

Google fotoğraf düzenleme görüntüleme paylaşma ve depolama servisi Picasayı kapatacak

Google fotoğraf düzenleme, görüntüleme, paylaşma ve depolama servisi Picasa’yı kapatacak. 2002 senesinde Lifescape şirketi tarafından geliştirilmiş olan ve 2004 senesinde Google tarafından satın alınmış olan Picasa, aradan geçen 14 seneden sonra tarihe gömülecek.

 

Google’ın resmi blogundan yapılmış olan açıklamaya göre 2015 senesinin Mayıs ayında kullanıma sunulan Google Fotoğraflar [Google Photos] ismi altında tek bir fotoğraf servisine dönmeye karar veren şirket, 1 Mayıs 2016 tarihinde Picasa’yı kapatacağını duyurdu.

 

GOOGLE PİCASA’YI KAPATACAK

 

15 Mart 2016 tarihinden itibaren Picasa masaüstü uygulamasının desteklenmeyeceğini duyurmuş olan Google, 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren ise Picasa kullanıcılarının sadece albümlerindeki fotoğrafları görebileceğini; fotoğraf düzenleme, paylaşma ve yükleme gibi işleri yapamayacaklarını resmen duyurdu.

 

 

İSMİNİ PABLO PİCASSO’DAN ALMIŞTI

 

Google, fotoğraf albümlerini paylaşmak, depolamak, düzenlemek isteyen kullanıcılarına, 1 Mayıs tarihininden önce Google Photos’u kullanmaları tavsiyesinde bulundu. Mac ve Windows için ücretsiz olarak verilen Picasa programı, fotoğrafların dışında, ses ve video dosyalarını da oynatabiliyordu.

 

14 senelik bir geçmişi olan Picasa’nın ismi, 20. yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picasso’dan ilham alınarak verilmişti.

 

Picasa

Picasa – Organise, edit and share your photos

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER