Medya

FBI iPhone 5C Şifresini Kıramadı!

FBI iPhone 5C Şifresini Kıramadı!

Terör örgütü IŞİD in 2 destekçisi tarafından 14 kişinin yaşamını kaybetmesine sebep olan San Bernardino saldırısındaki

Terör örgütü IŞİD'in 2 destekçisi tarafından 14 kişinin yaşamını kaybetmesine sebep olan San Bernardino saldırısındaki teröristin cep telefonunun şifresi hala çözülemedi. Federal Soruşturma Bürosu [FBI] iki aydır San Bernardino saldırısını planlayan teröristin cep telefonunu çözemedi. James Comey (FBI Direktörü), gelişmiş şifreleme teknolojisi karşısında FBI'ın etkisiz kaldığının duyurarak, FBI'ın yasal kısıtlamalarının ulusal güvenliğe etki yaptığını söyledi.

 

Bu sebeple yargıçlar San Bernardino teröristinin iPhone 5C olan telefonunun kilidini kaldırması için Apple’a baskı yapıyor. Yapılan açıklamada, sahibi Syed Farook olan 40 sayfalık Office dosyasının şifresini bulmak ve bir iPhone kilidini açmak için Apple'a yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti.

 

 

Geçerli bir arama emri olsa bile, hükümet telefondaki şifreli içeriğe erişim sağlayamıyor. Hükümete yardımcı olacak özel teknik araçlar Apple’da var Fakat, şirket gönüllü olarak yardımcı olmak istemiyor. Markası iPhone 5C olan telefonun kilidini açabilmek için yapılan denemeler bütün verileri silebilir ve Apple’ın otomatik silme özelliğini geçerek telefonun kilidini açması istenmektedir.

tim-cook

tim-cook.jpg

Bu olayla ilgili açıklamada bulunan Apple CEO’su Tim Cook, iPhone 5C kilidini kırmak, arka kapı oluşturulmak için baskı yapıldığını, federal yargıç tarafından daha önce görülmemiş bir düzen istendiğini ve bunu yaptıkları zaman milyonlarca müşterilerinin güvenliğinin tehlikeye gireceğini belirtti.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER