Yaşam

Ankarada Olan Patlamadan Sonra Facebook Safety Check Uygulamasını Devreye Soktu

Ankarada Olan Patlamadan Sonra Facebook Safety Check Uygulamasını Devreye Soktu

Henüz birkaç saat önce Ankara da patlama oldu Yetkililerin açıklamasına göre bölücü terör örgütünün düzenlediği bu bombalı terör saldırısı

Henüz birkaç saat önce Ankara'da patlama oldu. Yetkililerin açıklamasına göre bölücü terör örgütünün düzenlediği bu bombalı terör saldırısı, Ankara'da bulunan en kalabalık bölgelerinden birinde, İnönü Bulvarı'nı Dikmen Caddesi ile birleştiren Merasim Sokak'ta oldu. Askeri araçların geçtiği sırasında yapılan saldırıda hem askerlerin hem de sivillerin etkilendiği belirtildi. Twitter'ı ve Facebook'u da etkileyen bu acı saldırıda yaralı ve ölü sayısının giderek arttığı açıklandı. Az önce aldığımız bilgilere göre ölü sayısı 28, yaralı sayısı da 61'e yükseldi [bu sayılar Ankara Valisi'nin açıklama yaptığı esnada çok daha azdı].

 

Bu terör saldırısının birçok kişiyi etkilediğini, ölü ve yaralı sayısının yükseldiğini gören Facebook, o bölgede bulunan kullanıcıları için 'Safety Check' ['Güvenlik Kontrolü' olarak adlandırılabilir] uygulamasını başlattı. Uygulama ilk kez Nepal'de yaşanmış olan deprem ile gündemimize gelmişti ve arkasından Paris'te yaşanan saldırıda da uygulama başlatılmıştı. Bu terör saldırısının arkasından 'neden Paris patlamasında kullanıma sunuldu da burdaki olaylarda hala kullanıma sunulmuyor' biçiminde tepki alan Facebook şirketi, Safety Check'in daha fazla kullanıma sunulması kararını vermişti.

 

Bu facebook uygulaması sayesinde Ankara'da olan yakınlarınızdan iyi olup olmadıklarına dair anında haber alabilmektesiniz fakat Facebook'un şimdi kullanılamıyor olması sebebiyle VPN kullanmanızı öneriyorum.

 

 

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER