Medya

Turkcell Afet Durumu Şebeke Yönetimi projesi

Turkcell Afet Durumu Şebeke Yönetimi projesi

Turkcell olabilecek doğal afet zamanlarında müşterilerinin kesintisiz iletişimini sağlayacak Afet Durumu Şebeke Yönetimi sistemini başlattığını açıkladı

Turkcell, olabilecek doğal afet zamanlarında müşterilerinin kesintisiz iletişimini sağlayacak 'Afet Durumu Şebeke Yönetimi' sistemini başlattığını açıkladı.

 

Türkiye’de geliştirilmiş olan sistem sayesinde, bir doğal afet zamanında şebeke kaynakları ilk olarak kesintisiz iletişimin devam etmesi için optimize edilmekte. Resmi açıklamada bulunan bilgilere bakıldığında, afetin bulunduğu yerde sistem otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Bunun sayesinde şebeke alt yapısı hemen BiP Facebook, SMS, Twitter, ses gibi fazla data kullanımı istemeyen acil haberleşme hizmetlerine yönlendirilecek. Fazla bant genişliği kullanımına gerek duyulan film izleme, video gibi şeyler durdurulacak.

 

Sistem, kullanıcıların devamlı iletişim halinde olmalarını sağlayarak olabilecek acil durumlarda da onlara daha hızlı ulaşılmasına yardımcı olacak. Afetin olduğu bölgedeki şebekenin servis kalitesi yükseltme ve şebeke kapasitesinin optimum kullanımı prensibine bağlı biçimde çalışan sistem, fazla data kullanımını kısıtlayarak acil haberleşmeyi destekleyecek servisleri devreye alacak.

 

Duyuruda görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz Şu şekilde bilgilendirme yaptı:

 

'Turkcell kullanıcılarının olağanüstü afet benzeri durumlarda kesintisiz iletişimlerini sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Mühendislerimizin hayata geçirdiği Afet Durumu Şebeke Yönetimi projesi ile, Türkiye’nin farklı bir yerinde olacak afet kaynaklı şebeke yoğunlukları 7/24 kontrol edilerek, şebeke kaynakları doğru ve hızlı bir biçimde optimize ediliyor ve acil bir durumda haberleşmeye imkan veriyor.'

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER