Medya

DARPA İnsansız Savaş Gemisi Açıklaması

DARPA İnsansız Savaş Gemisi Açıklaması

Bu zamana kadar üretilen en büyük insansız araç ünvanını kazanacak DARPA ACTUV nisan ayında denize bırakılacak

DARPA [Defense Advanced Research Projects Agency] bir süredir üstünde çalışmaların devam ettiği insansız savaş gemisinin nihayet tamamlandığını resmi olarak duyurdu. 2017 yılında son testlerin tamamlanması beklenen gemi, tahmin edilen süreden aylar önce bitirildi ve nisan ayında suya indirilmeye hazır durumda olacak.

 

DARPA’nın en son teknoloji ile ürettiği insansız savaş gemisinin adı 'ACTUV' [Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel]. Adından da anlaşılacağı gibi denizaltı buluşlarında ve bunların yok edilmesinde kullanılabilecek olan gemi, DARPA’nın bir sefer daha tarihe geçmesine sebep oldu.

 

ACTUV, bu zamana kadar yapılan en büyük insansız araç ünvanını alacak. Bu geminin uzunluğu tam 40 metre...

 

Tamamı yapay zekanın eline bırakılmış olan geminin yapılmasına 2014 senesinde başlanmıştı. ACTUV, uzun ve kısa menzilli sonar dalgaları ile yolunu bulabiliyor. Denizaltılarını tespit edebilme yeteneğine sahip ACTUV, bu denizaltılarını aylarca takip edebilecek.

 

Denizaltı takibi dışında, denizaltı mayınlarını bulabilme ve başka gemilere kargo taşımak gibi işelerde de yapabiliyor. ACTUV nisan ayında denize bırakılacak ve bırakıldıktan sonra 18 aylık bir deneme zamanı olacak.Uzayda bulunan ve DARPA’nın görev verdiği uydular aracılığı ile sürekli veri alışverişi sağlanacak. O uydularında neredeyse en az gemi kadar önemli olduğunu belirten yetkililer, tekrar kullanılabilir XS-1 uzay aracıyla, 10 gün içinde 100 uydu fırlatmayı planlıyor.

 

 

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER