Medya

YouTube ve Periscope’un Yeni Rakibi!

YouTube ve Periscope’un Yeni Rakibi!

Dünyada en çok kullanıcıya sahip sosyal paylaşım sayfası Facebook kullanıcılarının video deneyimlerini geliştirmeye yönelik büyük

Dünyada en çok kullanıcıya sahip sosyal paylaşım sayfası Facebook, kullanıcılarının video deneyimlerini geliştirmeye yönelik büyük bir adım atarak yakın bir gelecekte Periscope ve YouTube ile büyük bir rekabete gireceğini duyurdu.

 

Periscope'ta olduğu gibi kullanıcılarına canlı yayın yapabilme imkânı sunacağını kamuoyu ile paylaşan Facebook'un attığı bu adımlarla ilgili Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık değerlendirme yaptı. Facebook'un Live ismi verilen bu özelliği sayesinde kullanıcılarının aynı Periscope'da olduğu gibi canlı yayın açabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; 'Live' özelliği şimdi yalnızca Amerika'da kullanılabiliyor. Facebook'un adım attığı canlı yayın özelliği Periscope benzeri bir mantıkta çalışıyor. Kullananlar o an ki izlenen yayına yorum yapabiliyor ve diğer kullanıcılar ile etkileşime girebiliyor. Yakın bir gelecekte bu özellik Türkiye'deki kullanıcılarına da sunulacak ve durum güncellemesi menüsünden canlı video yayın yapılacaktır.' açıklamasını yaptı.

 

FACEBOOK, PERISCOPE'UN TAHTINI SALLAYACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR!

 

Gerek iOS, gerekse de Android, uyumlu cihazlarda kullanılabilecek olan bu uygulamayla Periscope'un popülerliğini yitireceği en azından Türkiye'de bunun yaşanacağını söyleyen Kırık; 'Abonelik sistemi ile kullanıcılar birbirinin yayınına abone olabilecek ve bildirimler ile birbirlerinin canlı yayınlarından haberleri olabilecek.' diye belirtti. Facebook'tan yeni bir adım ise video özelliği. Facebook video oynatma standartlarında da değişime gidecek ve sanal gezinti sırasında Picture-in-picture özelliği sayesinde eş zamanlı olarak video izlemeye olanak sağlayacak. Dr. Mustafa Bostancı ise, Facebook'un, aynı YouTube gibi video içeriklerini düzenleyebileceğini söyleyerek; 'Konu çevrimiçi video deneyimi olduğu zaman ilk aklımıza gelen şüphe yok ki Youtube olmaktadır. Ama son zamanlarda Facebook, video içeriklerine dikkat eden ve resmen Youtube'un tahtına göz dikmeye çalışan bir strateji izlemektedir. Video paylaşmayı ve yüklemeyi kolaylaştıran adımlar atmaktadır. Tüm dünyada 1.6 milyar, Türkiye'de de hemen hemen 37 milyon kullanıcının farklı amaçlar için Facebook kullandığından hareketle, kullanıcılar duvarlarında gördükleri video içeriklerine bakmadan geçmiyor. Özellikle videoları paylaşan kişilerin arkadaşlar listesinden birisi olması izleme davranışını etkiliyor. Genelde kısa videoların yeri Facebook, daha uzun videoların yeri ise YouTube algısı giderek artıyor.' diye görüşlerini söyledi.

 

 

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER