Sağlık Makaleleri

Hafızanızdaki Kötü Anıları Silmek Mümkün Oluyor!

Hafızanızdaki Kötü Anıları Silmek Mümkün Oluyor!

Bilim insanları hafızanın bölümlü olarak silinebileceğini kanıtladılar

Yaşanan her an her olay hafızamızca kaydedilmektedir. Bunlar kötü yada iyi olduğu farketmeden kaydeden insan hafızası, birbirinden değişik kişiliklerimizin oluşmasına, korkuların, zevklerin farklılık göstermesine ve duyguların oluşmasına katkı sağlar. İnsan hafızasının her şeyi kaydedip hayatı daha basit bir duruma getirdiği tartışılmaz bir gerçek ama yalnızca iyi anıları katdetseydi ve yalnızca bunları hatırlasa, bu daha iyi olmaz mı?

 

Araştırmacılar hafızanın her anı kaydetme özelliğini değiştirmek için çalışıyorlar. Bu konu ile ilgili bir belgesel yapan PBS ekibi, Julia Shaw ve André Fenton gibi kişilerle röportaj yaptılar. Meşhur sinir bilimcilerin yapmış olduğu çalışmalar ve açıklamalar dikkate alınıp hazırlanan bu belgeselin bir diğer özelliği ise hafızasının bir kısmını silmeyi başardıkları bir insanın belgesele katılması.

 

 

Bu kişi, Jake Hausler isminde daha 12 yaşında ve Highly Superior Autobiographical Memory teşhisi koyulan bir çocuktur. 8 yaşından bu yana yaşamış olduğu her anı hatırlayan Jake'in bu hastalığı çok ender görülüyor. Yaşadığı olayı unutmamak ilk başta kulağa güzel geliyor olabilir fakat beyinde, biriktirilen hafızayı kontrol edebilmek için ihtiyac duyulan sistem bulunmuyor. Bu sebeple genç Jake, geçmişte yaşadığı anları önemsiz yada önemli olarak seçemiyor. Bu da Jake'in hatırlamak istediği bilgiye geç ulaşmasına sebep olmaktadır.

 

Jake'in hastalığına bir çözüm bulmak için onun geçmişteki hafızasını kasıtlı olarak silmeyi deneyen bilim insanları, deneyler sonucunda bunu yapabilmeyi ve Jake'in hafızasında bulunan bir bölümünü silmeyi başardılar. Jake'in geçmişte hatırladığı olayları en aza düşüren bilim adamları, onun geçmişi hatırlayabilme işlevini biraz daha hızlı bir duruma getirmişlerdir.

 

 Jake'in yaşadığı bu olay, hafızanın kasıtlı bir şekilde silebileceğini kanıtlıyor. Belgeselde vurgulanan konu, bu tedavi geliştirilirse ilerde yalnızca hatırlamak istemediğiniz bir kısmı silebilecekleridir.

 

Scientists study 10-year-old child with super memory - YouTube

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER