Diğer

eSIM Teknolojisi İle SIM Kartlar Tarih Olacak

eSIM Teknolojisi İle SIM Kartlar Tarih Olacak

Operatörler SIM kart ve telefon üreticilerinin yeni projesi uzaktan erişilen gömülü eSIM kart Proje hayata geçtiğinde birden fazla cihaz eSIM ile tek hesap kullanabilecek

Mobile World Congress-MWC 2016 [Mobil Dünya Kongresi] 150 binden daha fazla profesyoneli 22-25 Şubat tarihlerinde Barselona'da ağırlayacak. Mobil dünyasının geleceği ve yeni teknolojilerin konuşulacağı etkinlikte, dikkatleri çeken konulardan birisi de gömülü SIM kart [eSIM] teknolojisidir. İlk olarak giyilebilir cihazlar ve tabletler ile kullanılacak bu çözüm ile ilgili taraflar büyük derecede anlaşma sağladı. Bütün dünyada internete bağlı cihazların sayısı 7.6 milyarı geçti. Abone rakamı ise yüzde 5 yükseldi 3.8 milyara geldi. Bu sebeple Apple ve cihaz üreten firmalar operatörlerin fiziksel SIM kart olarak yeterli olmayacağını düşüncesindeler. GSM Birliği, operatörler ile akıllı telefon ve SIM kart firmalarının, gömülü ve uzaktan kontrol edilebilecek eSIM kart için birlikte proje yürüttüğünü duyurdu.

 

CİHAZLARIN HER BİRİNİN KİMLİĞİ OLACAK

Bu proje ile birlikte bileklik, akıllı saat ve tabletlere üretimdeyken eSIM takılacak. Bu sayede her cihazının kablosuz erişimi için bir kimliği olacak. Şu an ki SIM kartlı cihazların bu teknolojiye geçmeleri biraz zaman gerektiriyor. Yeni yapılan telefon, tablet ve giyilebilir teknoloji cihazlar da yeni eSIM teknolojisini bekliyoruz. Bir bireyde kayıtlı tek hesapta birkaç tane SIM kart kullanılması daha basit olacak.

 

EN BÜYÜK SORUN GÜVENLİK

İlerde satın alınan bir cihaz için operatörün mağazasına gitmeye ihtiyac kalmayacak. Çünkü bu yeni teknoloji ile SIM kart değişikliği engellenecek. Bütün kullanıcı bilgileri uzaktan yüklenebilecek. Bu girişim daha önce makineden makineye internet konusunda başladı. Otomobil firmaları da bu konuda ciddi adımlar attı. Gömülü eSIM'in en önemli sıkınıtısı güvenlik. Makineden makineye internet anlamında bu standartlar kesinlik kazanırken tüketici açısından da çalışmalar devam etmektedir.

 

APPLE SIM YENİ İŞ ORTAKLARI

Apple, eSIM projesini başlatmaya çalışırken, projeyi ilk kez iPad için uygulayacak. Tüketici sadakatini kullanacak olan şirket, eSIM'i 90 ülkede kullanıma sunacak veri planını ABD'de gerçekleştiriyor. Apple, kullanıcılarının veri kullanımı ihtiyaçlarını izleyerek sanal operatör benzeri hizmet vermeye hazırlanıyor. Yani veri kullanımında roaming [uluslararası dolaşım] sorununu çözerek operatörlere göz açtırmayacak.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER