Medya

ASELSAN Yeni Projeye İmza Attı

ASELSAN Yeni Projeye İmza Attı

ASELSAN ile Suudi Arabistan kamu şirketi TAQNIA DST Ortak Şirket Anlaşması İmzalar Atıldı

TAQNIA Defense and Security Technologies [DST] ile ASELSAN, Suudi Arabistan Savunma Elektroniği Şirketi kurulmasına ilişkin ortak şirket anlaşması yaptı. Ortak şirket, yapacağı en gelişmiş teknolojik donanım ve altyapıya sahip tesis, radar, elektro-optik ve elektronik harp teknolojilerinin tasarımı, üretilmesi, geliştirilmesi ve satışına imkan sağlayıp bölgenin ve Suudi Arabistan'ın ihtiyaçlarını giderecek.

 

Aldığımız bilgiye göre, TAQNIA Holding sponsorluğunda Riyad'da yapılan Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetler Fuarı'nda savunma sanayisi konusunda önemli bir ortaklığa imza atıldı.

 

Bu konuda, Türkiye’nin savunma sanayi konusunda önemli şirketi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olan ASELSAN ve Suudi Arabistan kamu şirketi TAQNIA DST güçlerini Suudi Arabistan Savunma Elektroniği Şirketi olarak birleştirdi.

 

 

İki tarafında yüzde 50-50 ortaklığı ile Suudi Arabistan’da bir limited şirketi olacak şekilde Suudi Arabistan Savunma Elektroniği Şirketi, yapılacak en gelişmiş donanımlara ve teknolojik altyapıya sahip tesisle, radar, elektro-optik ve elektronik harp teknolojilerinin tasarımı, üretilmesi, geliştirilmesi ve satışına olanak sağlayıp bölgenin ve Suudi Arabistan'ın ihtiyaçlarını giderecek.

 

Yapılan anlaşmaya ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker ve TAQNIA DST Şirketi'nden Hamad Alyousefi imza attı. [KACST] Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Merkezi Başkanı ve TAQNIA Yönetim Kurulu Başkanı Prens Turki Saud Bin Mohammed Bin Al-Saud ve bunların yanında Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir de şahitlik için anlaşmayı imzaladı. Törene iki ülkenin üst düzey görevlileri de hazır durumda katıldı.

 

Savunma Sanayi Müsteşarı Demir 'Bu atılan imza, iki ülkenin savunma, yatırım ve ekonomi alanlarında ilerlediği stratejik işbirliğine önemli bir katkıda bulunacaktır. Suudi Arabistan ile Türkiye arasında kurulmuş olan bu ciddi ortaklık bölgesel güvenliğin, barışın ve istikrarın güçlendirilmesinde de önemli bir rol olacaktır' diye konuştu.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER