Oyun İncelemeleri

Campo Santo İlk Oyunu Firewatch İncelemesi

Campo Santo İlk Oyunu Firewatch İncelemesi

Campo Santo ilk oyunu olan Firewatch özel hayatındaki sıkıntılardan kaçıp biraz kafasını toplamak isteyen Henry nin hikayesini anlatmaktadır

Campo Santo ilk oyunu olan Firewatch, özel hayatındaki sıkıntılardan kaçıp biraz kafasını toplamak isteyen Henry’nin hikayesini anlatmaktadır. Yellowstone Ulusal Parkı’nın da bulunduğu Wyoming’in ormanlık yerlerinde bir orman yangını görevlisi olarak çalışan Henry’nin bu zamanda iletişim kurduğu tek kişi telsizin diğer tarafındaki patronu Delilah. Birbirini tanımayan fakat dağdaki yalnızlıkla telsiz sayesinde birbirine bağlanan iki kişinin hikayesinde ana aktör olacağı oyun bunun dışında bölgedeki bir gizemle heyecan buluyor. Telltale oyunları ile Gone Home arasında bir oynanış sunan Firewatch beklentileri karşılayabiliyor mu beraber bakalım.

 

İlk olarak spoiler vermeden karakterleri ve hikayeyi biraz açmak yararlı olacaktır. Oyuna girişinde çok güzel bir sekansla yalnızca yazıları okuyup seçim yapılarak Henry’nin eşiyle tanışmasını, evlenmelerini, aşık olmalarını, çocuk yapmayı hayal ettiklerini ve en son eşinin hastalanmasını öğreniyoruz. Henry’nin kafa dinleyeceği yere gitmek için kamyoneti ile yaptığı yolculuktan ve gözcü kulesine yürümesine bölümler halinde bölünen bu marjinal hikaye sekansı seçimlere hızla geri dönüş alınması ile ve 80’lerin text adventure’larını hatırlatmasıyla güçlü ve hoş bir deneyim sunmakta. Bu öğrendiklerimiz sayesinde Henry’i hemen özdeşleştirip ona yakın hissediyoruz. Ara sıra kendisini tanıyamayan ve artık bakamadığı eşi ile ilgili stres ve çelişkiler aklını karıştırırken Henry çareyi gözcülükte arıyor. Bu zamanda iletişim kurduğu tek kişi de patronu Delilah. Delilah oyuncu olduğu kadar gizemli ve aslında derin bir karakterdir. Gerçekten de oyundaki başrolü bu ikisinin ilişkisi kapsıyor.

 

 

Oyunda yapılabilecek çok fazla seçim bulunuyor fakat bu seçimler oyunun sonunu değiştirmiyor. Sonuç değilde Delilah ile konuşmalarımızı etkiliyor ki bu da oyunu tekrar oynamak için bir neden olabiliyor. Oyunda bulunan ana konu bu ikilinin ilişkisi ve konuşmalarda bir tercih yaptığımız da diğerini tekrar tercih yapma şansımız bulunmuyor. Bunun dışında etrafta görünen manzaraları ya da bulduğumuz şeyleri Delilah’ya söyleyebiliyoruz. Fakat bunları bildirmeme şansımız da bulunuyor. Bu sayede tekrar oynandığında muhabbet tamamen farklı bir yerden gidiyor. Gezmemiz gerekmeyen çoğu bölgeyi gezip o bölgede bulduklarımız hakkında konuşup bu ilişkiyi samimi ve farklılaştırma şansımız da bulunuyor. Bir 'etkileşim deneyimi' diyebileceğimiz Firewatch’ta konuşmada verilen kararlar ileri kısımlarda Delilah’nın Henry’e ortak bazı kaygılarını ya da tepkilerini de değiştiriyor. Bu sayede aynı hikayeyi değişik deneyimlerle sunmayı başaran Campo Santo’yu tebrik ediyoruz.

Firewatch

Firewatch - August 2014 Reveal Trailer - YouTube

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER