Diğer

Sonny Xperia Ear ile Kulaklara Yapay Zeka Getiriyor

Sonny  Xperia Ear ile Kulaklara Yapay Zeka Getiriyor

Sony telefonlarda bulunan sanal asistanı müşterilerinin kulağına getirecek yeni yapacağı yapay zekayı duyurdu

Tek kulağa takılan bu cihaz, akıllı telefon kullananların bir tür yapay zeka tecrübesi olmayı amaçlıyor.

 

Sony Xperia Ear ismi verilen bu cihaz, sahibi kulağına yerleştirdiğinde kablosuz bağlantı ile telefonuna haber gönderiyor.

 

Bağlantı sağlandığında da telefon, bir uygulama aracılığı ile sosyal medya mesajları, hava durumu, randevular, haberler ve kaçırılan aramalar gibi çeşitli konularda kullanıcıya bilgi veriyor.

 

Sesli olarak komut verilerek kullanılan ve bunlara yanıt verebilen cihaz, bu sayede internette arama yapabiliyor, dikte edilen mesajları yazabiliyor ve yol tarifi verebiliyor.

''Her'' filminde olduğu gibi

 

hedef, kullanan kişilerin sürekli telefonlarını çıkarıp bakmak zorunda kalmasını engellemek.

 

Sony yapay zekalı kulak cihazının yaz aylarında piyasaya sürülmesi beklenmekte.

 

Kullanana Spike Jonze'nin 'Her' filminde konu olan bir tür yapay zeka tecrübesi yaşatacağı söylenen yeni cihaz, Barcelona'daki Dünya Mobil Teknoloji Fuarı'nda basına duyuruldu.

 

Bu sanal asistan cihazı, firmanın Xperia markasını telefon ve tabletlerin ötesine taşımayı hedefliyor.

 

Fakat uzmanlar bu tür cihazların yayılması için, müşterilerin Bluetooth teknolojisine olumlu bakma konusundaki çekincelerini geride bırakarak bunları takmaya alışması gerektiğini söylüyorlar.

 

Cihazın aktif pil ömrü 3-3,5 saat. Sony bu aktif kullanım süresinin normal bir günde rahatlıkla yeterli olduğunu düşünüyor.

 

Motorola da geçen sene Moto Hint Bluetooth isminde bir kulaklık duyurmuştu.

 

Biraz daha sınırlı komuta sahip bu cihaz, piyasada yalnızca teknoloji severlerin ilgi gösterdiği bir ürün olmaya devam ediyor.

 

Uzmanlardan bir tanesi, Sony'nin yapay zeka kulak cihazının çok ilginç olduğunu fakat hala çözüm bulunması gereken sorunlar olduğunu belirtti.

 

 

Elektronik danışman CCS Insight firmasından Martin Garner, bu cihazın fazla sayıda kullanıcıya sahip olması için ses algılama düzeyinin çok iyi olması lazım ve telefonun çoğu uygulaması ve komutu ile birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

 

Sony yapay zekalı kulak cihazıyla beraber Xperia X serisinin farklı işlemcileri olan 3 yeni telefonunu ve pil ömrünü uzatan yeni bir teknoloji de duyurdu.

 

kutusu aynı zamanda sarj aleti

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER