Medya

WhatsAppa Yeni Rakip Google!

WhatsAppa Yeni Rakip Google!

Google ın geliştirmiş olduğu ve kısa bir süre içinde bütün Android telefonlara gelmesi beklenen Jibe adlı platform başta Whatsapp olmak üzere

Google'ın geliştirmiş olduğu ve kısa bir süre içinde bütün Android telefonlara gelmesi beklenen Jibe adlı platform, başta Whatsapp olmak üzere SMS'e ciddi bir darbe vuracak; Android'lere yüklü olarak gelecek uygulama temel mesajlaşma uygulaması yapılacak.

Kısa mesaj servisi bilinen, yaygın ismi ile SMS, telefon kullanıcıları tarafından yavaş yavaş unutuluyor. Nedeni ise sosyal medya platformlarının vermiş olduğu daha işlevsel mesajlaşma servisleri. Whatsapp da bunlardan biri.

Çalışmaları devam eden Google, tüm Android cihazlarda kullanılabilir ve Rich Communications Services [RCS]'e uyumlu bir mesajlaşma platformu yaptı [RCS dünyadaki genel iletişim kalitesinin belirlendiği bir çalışma].

Dünyada 800'e yakın GSM operatörünün katıldığı GSMA, yapmış olduğu açıklamada Google'ın evrensel bir RCS müşteri profili oluşturup, GSMA bünyesindeki GSM operatörlerine sunacağı duyurdu.

Google'ın RCS'ye uyumlu bir mesajlaşma servisi kurması demek, mesajlaşırken video gönderebilmeniz, fotoğraf, grup konuşmaları yapılabilir olması demektir. bir nevi Whatsapp tarzı bir SMS uygulaması hayal edebilirsiniz.

Jibe ismi verilen bu sistem, Android telefonlara özel olacak ve GSM operatörleri tarafından uyumlu olacak. Buna benzer servisi Apple, iPhone kullanıcılarına iMessage ile sunmaktadır.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER