Medya

Erzurum Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi

Erzurum Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi

Atatürk Üniversitesinin Rektörü Hikmet Koçak Doğu Anadolu Gözlemevi Projesiyle uzaydaki hareketlerin Erzurum dan izleneceğini ve önceden olduğu gibi Erzurum dan araştırılacağını belirtti

Hikmet Koçak, Üniversitenin Konukevinde Atatürk Üniversitesi ATASAM Müdürü Doç.Dr. Cahit Yeşilyaprak ile yapmış olduğu basın toplantısıyla TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin teknik ve bilimsel işbirliği, Kalkınma Bakanlığı ile Erzurum Valiliği, bölgede bulunan 40 üniversitesi ile 7 gözlemevinin desteğiyle yapılacak Doğu Anadolu Gözlemevi [DAG] hakkında açıklama yaptı.

 

Tarihinde kültür merkezi, eğitim ve ticaret konumunda yer alan Erzurum'un Atatürk Üniversitesi ile eğitim ve bilimde çok özel bir yere geldiğini söyleyen Koçak, Erzurum'un Doğu Anadolu Gözlemevi [DAG] projesi ile bir 'gözlemevi şehri' olacağını belirtti.

 

Koçak, Atatürk Üniversitesi içinde yapılacak olan DAG için bu zamana kadar 76 milyon tl yatırım yapıldığını söyleyen Koçak, 'Uzay, Erzurum'dan seyredilecek, geçmiş zamanda olduğu gibi Erzurum'da incelenecek. Erzurum'un gözü ile uzaya bakacağız. Teleskop ihalesi geçtiğimiz sene yapıldı ve inşaat başlıyor. Rakımı 3170 Karakaya tepesinde 2 bin 500 dönümlük arazinin tahsisi sonuçlandı, altyapısı bitti ve 2019'da bitecek. Erzurum uzay turizminin ve uzay araştırmalarının merkezi olacaktır' diye konuştu.

 

'Türkiye'de ki en büyük teleskopa sahip olacak'

 

ATASAM'ın Müdürü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ise çalışmaları neredeyse 5 senedir devam ediyor olan DAG projesinin, Türkiye'nin uzay bilimleri, astronomi ve astrofizik alanındaki en büyük yatırımı ve projesi olduğunu vurguladı.

 

DAG projesi ile Türkiye'nin ilk kez kırmızı ötesi teleskopa sahip olacağını söyleyen Yeşilyaprak, 'Bu Türkiye'nin en ciddi projelerinden birisidir. ATASAM şirketi ile yürütülen projede sona yaklaşmaktayız. Gözlemevinin kurulacağı alan ıslah edildi, fiber hatları ve elektriği döşendi. kubbe ve teleskop ihaleleri sonuçlandı. Bu proje ile ayna çapı 4 metre olan, Türkiye'nin en büyük teleskopuna sahip olunacağı gibi konumuyla da uzay incelemelerine ışık tutacak' dedi.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER