Medya

Okyanusa Meteor Düştü

Okyanusa Meteor Düştü

NASA Atlas Okyanusuna gök taşı düştüğünü duyurdu Brezilya yakınlarında düşen gök taşı 13 bin ton TNT patlayıcıya eşdeğer bir enerjiye sahip

Bilim insanları, Atlas Okyanusu'na gök taşı düştüğünü duyurdu.

 

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi [NASA] resmi internet sayfasında yapılan açıklamada, gök taşının 15 Şubat 2013 yılında Rusya'nın Çelyabinsk Oblastı şehrine düşen ve büyük bir patlamaya neden olan meteordan sonra en büyük ateş topu olduğunu belirtti.

 

Brezilya'nın bin kilometre doğusu, okyanus seviyesinin 30 km üstünde yanmaya başlayan gök taşı 13.000 ton TNT kadar bir enerji ortaya çıkarttığı belirtildi.

 

Saatte 60.000 km hız ile Çelyabinsk Oblastı şehrine düşen gök taşı, 500.000 ton TNT'ye karşılık enerji açığa çıkarmış ve binlerce kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Bu yaralanmaların geneli, patlama ile kırılan camlar yüzünden ortaya çıkmıştı.

 

Dünyaya her sene neredeyse 30 gök taşı düşmektedir. geneli 1 metre ile 20 m çapındaki gök taşları, atmosferde yanmaktadır. Gök taşlarının ortaya çıkardığı enerji, atmosfer tarafından emiliyor. Gök taşlarının geneli, Dünya'nın 4/3'ü su ile kaplı olduğu için okyanuslara düşmekte ve herhangi bir can ya da mal kaybına yol açmamaktadır.

 

Meteoroid - Wikipedia, the free encyclopedia

 

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM GÖNDER