Beat nedir, nasıl yapılır ?

tarafından
21
Beat nedir, nasıl yapılır ?

Beat Nedir ?

BEAT, Her bir rap şarkısının temeli (alt yapısı), şarkının ritmidir. Beat Rap şarkının müziği olarak geçiyor ama aynı zamanda Rapçi’yi nasıl Rap yapılacağı konusunda yani hız, ses ve teknik olarak yönlendiriyor. Aslında Beat, Rap müziğe ruhunu veren unsurdur.
Rap müzik altyapıları genel olarak devamlı olarak tekrar eden drum ve sample loop’lar üzerine kurulur. İlk örnekleri 70’lerin sonunda ve 80’lerin başında ortaya konmuştu ve bu beatleri siz de dinleyip gözlemlerseniz jazz ve funk parçalardan kesilmiş ufacık (belki 1-2 saniyelik) samplelar üzerine funk ritimlerin oturtulmasıyla ortaya çıkmıştır.

Beat Nasıl yapılır?

Beat yapmak için birçok program mevcut.Yıllar içerisinde çok büyük aşamalar kaydeden FL Studio, Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu programda dilediğiniz gibi müzik yapabilir müziklere istediğiniz remixleri verebilirsiniz. 10 yıldan eski bir geçmişe sahip olan FL Studio ses kayıtları yapıp düzenlemek isteyenler için kullanılabilecek en kapsamllı yazılımlardan. Kapsamlı stüdyo işlemlerini bilgisayarınıza taşıyan FL Studio ile ses kaydı yapabilir, bu kayıtları pek çok araçla düzenleyebilir ve müzik miksleri yaratabilirsiniz.
FL Studio canlı kayıt desteğiyle sanal olarak aklınıza gelen her enstrümanı çalmanızı sağlar. Birden çok kanaldan ses kaydını destekler. Ses editörüyle düzenleme için gerekli işlemlerin programdan ayrılmadan yapılmasını sağlar. ProgramWAV, MP3, OGG, WavPack, AIFF ve REX ses formatlarını destekler.

Müzik listelerini yönetmek için de FL Studio’yu kullanabilirsiniz. DJ‘ler için gereken geçiş efektleri, video oynatma desteği, otomatik miks özellikleri programın içerisinde bulunuyor. Programın eklentilerle gerliştirilebilen ve modüler bir arayüzü bulunuyor. Kişiselleştirme seçenekleriyle yazılım amaca yönelik kullanılabilir.

FL Studio’nun kolay arayüzü sebebi ile “amatör” damgasının üzerine vurulmaya çalışılmasının asıl sebebi, FL Studio’nun gerçek kozlarından kimsenin bahsetmemesi. FL Studio, içerisinde piyasa kalitesinde enstrumanlar bulundurmaktadır. Bunlara örnek olarak Harmor ve Sytrus verilebilir. Ayrıca FL Studio, aklınızdaki müzikal fikirleri, en hızlı ve en kolay şekilde gerçeğe çevirmenizi sağlar. Arayüzü oldukça basit ve akıcıdır.

Dilerseniz google da arama yapacak full sürümlerine ulaşabilirsiniz.

Güncel ve kullanışlı pluginler bulabilirsiniz.

Fl Studio programını google de aratarak rahatca ulabilirsiniz.