Google BOT, Sitenize Ne Zaman Geldi Hemen Öğrenin !

tarafından
64
Google BOT, Sitenize Ne Zaman Geldi Hemen Öğrenin !

Google botları sitelerimize gün içerisinde belli zaman aralıklarında ziyaret eder. Bu ziyaret sayısını bilmek zordur. Kimi zaman gün içerisinde birkaç kez gelebiliyorlarken, kimi zaman 2-3 günde bir siteye gelebiliyorlar. Elbette ki google botlarının, sitenizi çok sık görüntülemesi sizin için daha iyi olacaktır. Yazdığınız bir yazının 3 gün sonra Google’da çıkmasını istemezsiniz, değil mi? Tabii bu konu bayağı geniş bir konu ve bu örümceklerin siteye gelme zamanları da belli başlı kriterlere bağlıdır…

Bu konuda sizlere Google botlarının sitenize en son ne zaman geldiğini, nasıl öğrenebileceğinizi göstereceğim. Bunu görerekten sitenizi ne kadar çok güncel tutmamız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu sayede sitenizde makalenizi yayınladıktan sonra; “Acaba bu yazıdan sonra google BOT siteyi ziyaret etti mi? Yazımı gördü mü? İndeks aldı mı?” gibi sorularınıza bir cevap alabilirsiniz. Bunu öğrenmenin bir yolu da Google önbelleğe (cache) bakmaktır. Böylece botun sitenize ne zaman geldiğini kolayca görebilirsiniz. Bunu öğrenmenin yolu da gayet basit.
Google Önbelleğe Nasıl bakarım?

 • Öncelikle tarayıcınızı açın.
  Hemen sonrasında URL kısmına cache:siteadi.com yazın. Eğer sorun yaşıyorsanız aşağıda yazdığım ikinci kodu deneyebilirsiniz.
  Diğer kod: Aynı şekilde URL kısmına http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:siteadi.com
  Aşağıdaki fotoğrafta işaretlenen yerdeki tarihte Google BOT internet sitenizi ziyaret etmiştir.
  Örnek: cache:kurcalama.com
  Örnek 2: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:kurcalama.com

Benim bu yazıyı yazdığım sıradaki önbellek bilgilerine göre Google Örümcekleri, sitemin anlık görüntüsünü en son 06.08.2019 ‘da almış. Bu da aynı zamanda en son o tarihte sitenin indekslendiği anlamına geliyor. Eğer yeni bir yazı yayınlamışsanız ve yazıyı henüz yayınlamadan önbellek kısmına bakarsanız, son yazdığınız yazınızın sitenizde olmadığını görürsünüz. Aslında o yazı vardır fakat önbellekte henüz yoktur. Botun bir sonraki ziyaretinde ise artık o yazınızı da önbelleğe alacağından daha sonraki önbellek sorgularınızda o yazınızın önbellekte olduğunu görmüş olursunuz.