Grafik Tasarım Mesleği Hakkında Bilgiler

tarafından
25
Grafik Tasarım Mesleği Hakkında Bilgiler

Grafik Tasarım, birçok öğrencinin meslek edinmek istediği ve son dönemlerde en çok tercih edilen bölümler arasında yer alan bir üniversite bölümüdür. Bu bölümden mezun olan öğrenciler baskı ve resim sanatçısı, reklam şirketlerinde sanat yönetmeni, matbaa türü yerlerde sanat danışmanlığı gibi birçok alanda çalışabilmektedirler.Amacı; grafik, baskı ve resim gibi grafik alanında çalışacak uzman personeller yetiştirmektir. Bu bölümde yetişen alanında uzman mezunlar için iş alanı oldukça geniş olsa da bireylerin kendilerini ifade etme yetenekleri ve grafik alanında kendilerini yetiştirme becerilerine göre iş bulma durumları değişiyor.

Artık hemen hemen bütün üniversitelerin eğitim verdiği bu bölüm çok başarılı grafik tasarımcıları yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir. Aldıkları dersler biraz ağır olsa da kültürel seviyelerini üniversite hayatları boyunca geliştireceklerdir. Meslek hayatı içerisinde de son derece aktif çalışacakları birçok iş alanı bulunmaktadır.
Ödüllendirici ve bir bakıma da zorlu meslek dallarından birisidir. Grafik alanında mutlaka bir ilginizin olması gerekir. Bunun için mutlaka kendinizi geliştirmeniz gerekir. Eğer ki geliştirirseniz sektörde tercih edilen bir grafik tasarımcısı olma yolunda ilerleme şansına sahip olursunuz.

Grafik Tasarım Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler

Grafik tasarımcısı olmak isteyenlerin;
Biçim ve mekan ilişkisini görebilen,
Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,
Hayal gücü zengin, yaratıcı,
Tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen,
Sosyal, psikolojik, sanatsal alanlara ilgili,
Yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen kimseler olmaları gerekir.
Genel kültür düzeyi yüksek kişilerin bu alanda başarılı olacağı düşünülmektedir.
Çalışma Koşulları

Grafik tasarımcı; bilgisayarla veya masa üzerinde, film stüdyolarında, çoğu zaman bilgisayar karşısında, fotoğraf stüdyolarında genellikle zamana karşı yarışarak çalışmak durumundadır.
Grafik tasarımcı, serbest şekilde çalışmaktadır. Dilerse, frelance olarak evde çalışabilmektedir.
Mesleğinizi severek yaparsanız sizin işiniz değil hobiniz olur…