Hamile kalmak için nelere dikkat edilmeli?

tarafından
52
Hamile kalmak için nelere dikkat edilmeli?

Her çift için bebek sahibi olmak, yaşanabilecek en özel duygulardan birisidir. Bu deneyimi yaşamak isteyen ve dünyaya bir bebek getirmek isteyen çiftlerin hamilelik dönemine ilişkin olarak mutlaka dikkatli hareket etmeleri gerekiyor. Özellikle de dünyaya yeni bir bebek getirmenin sorumluluğunun bilincinde olarak, hamilelik öncesinden başlayarak tüm süreci dikkatli şekilde yürütmesi gerekir. Bu yüzden de uzmanlar hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulunuyor. Öncelikle hamile kalmak isteyenlerin üzerine aldıkları bu sorumluluğun her detayına ilişkin bilgi sahibi olması gerekiyor. Çocuk sahibi olmanın bir haneye getireceği tüm değişiklikler, ortaya çıkartacağı yeni maddi veya manevi ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak kesin karar verilmelidir. Bu karar kesin olarak verildikten sonra hamileliğin diğer koşullarının gözden geçirilmesi gerekir.

Hamilelikte Yaşa Dikkat Edilmeli

Hamile kalmak için nelere dikkat edilmeli merak edenler için uzmanların ilk yanıtı yaş oluyor. Özellikle kırsal kesimlerdeki genç yaşta evlilik faktörü ya da çok ileri yaşta çocuk sahibi olma kararı, hamilelik açısından riskler taşıyor. Uzmanlara göre hamileliğin en ideal yaşı 25 ile 34 yaş aralığıdır. Bu yaşlar dışındaki hamilelik süreçleri hem anne adayı hem de çocuk için sıkıntılı olabiliyor. Özellikle 24 yaş altı ve kadınların henüz kemik doku gelişimi devam ettiğinden ekstra bir kalsiyum takviyesine ihtiyaç duyar. Bu gibi ekstra takviye ve uygulamaların gerçekleştirilmesi söz konusu yaş aralığı dışındaki kadınlar için söz konusu olabildiği göz ardı edilmemelidir.

Hamilelik Öncesinde Kiloya Dikkat Edilmeli

Hamilelikte fizyolojik değişimiyle birlikte önemli miktarda kilo alabilen anne adaylarının öncesinde hamilelik için ideal kilo seviyelerine inmeye özen göstermesi gerekiyor. Hamile kalmak için nelere dikkat edilmeli sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise vücut kitle indeksidir. Mutlaka hamilelik için ideal kiloda olunup, olunmadığının anlaşılabileceği vücut kitle indeksine bakılmalıdır.  Bu hesaplama mevcut kilonun, boy ölçüsüne metre olarak kendi karesine bölünmesidir. Yani “kilo/boy*boy şeklinde hesaplama yapılması gerekir. Vücut kitle indeksi 18 altında olursa zayıf, 25 üzerinde olursa kilolu anlamına gelir. Bu yüzden hamilelikte ideal düzey 18-25 aralığındaki değerlerdir.