Htaccess Dosyası Nedir Neler Yapılabilir ?

tarafından
24
Htaccess Dosyası Nedir Neler Yapılabilir ?

Htaccess Dosyası Nedir?

Ana Dizinde .htaccess olarak gözükmektedir.Direk bir dosya türü olarak değer almaktadır. Bu dosya, sunucuda çeşitli ayarlar ve kombinasyonlar yapabilen özelleştirebilinir bir dosyadır.

.htaccess dosyası ile sitenizde bir çok ayar yapmaya yarayan ve 100’lerce farklı komut ile oldukça kullanışlı bir dosyadır. Htaccess dosyası ile hangi uygulama yapabileceğimize bakalım.

Htaccess Dosyası ile Neler Yapılabilir?

Seo ile uyumlu link düzen ve yapısı
Hotlink engelleme
Dizindeki Dosyaların gizlenmesi
Hata sayfaları yapımı
Dizindeki klasörlere yetki kısıtlaması
Spam(İstenmeyen) botları engellemek
İp engelleme
Domaini bir başka domaine yönlendirme
Veri sıkıştırma
Bakımdayız sayfası oluşturma
Spam engelleme
Mobil cihazları algılama..
vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Aklınıza gelebilecek hemen hemen her amaç için kullanılabilir ve özelleştirilebilen en kapsamlı dosyalardan birisidir.
Fakat uygulamaların yanlış kodlanması veya eksik kodlar sitenize zarar verebilir. Örnek olarak sitenizin seo ayarını bu dosya ile yaptığınızı varsayarsak ve bu uygulamadaki kodlarda bir eksiklik veya bir yanlışlık olması halinde sitenin url leri seo uyumu dışına çıkabilir ve bunların tekrar google tarafından güncellenmesi uzun bir zaman alabilir.
Bunun yanında ip engelleme uygulamasında yanlış bir ip blogunu htaccess dosyasına tanımladığınızda; o ip adresine sahip kullanıcılar sitenize giremeyebilir ve bu sitenin büyük bir hit kaybına sebep olabilir. Bu nedenle htaccess dosya da uygulamaları yaparken dikkat edilmeli ve yedek alınmadan düzenleme/değiştirme yapılmamalıdır.