Ramazanda nasıl kilo veririm?

tarafından
52
Ramazanda nasıl kilo veririm?

Ramazan ayında sadece iftar ile sahur arasında besin tüketimi gerçekleştirilip, günün diğer kısmında aç kalınmasının kilo vermeye yardımcı olacağı düşüncesi söz konusudur. Çünkü Ramazan ayı boyunca uygulanan bu beslenme stili, vücudun alışık olduğu biçimde değildir. Ayrıca gün boyunca aç kalınan 1 aylık periyot, sürekli diyetini bozan kişiler açısından önemli bir fırsat teşkil edebiliyor. 11 ayın sultan Ramazan Ayı’ nın gelmesi ile birlikte oruç ibadetini yerine getirirken, vücudundaki fazla kilolardan da kurtulmak isteyen pek çok kişi açısından Ramazanda nasıl kilo veririm gibi bir soru önemli hale geliyor.

Ramazanda Kilo Verme Yöntemleri

Ramazan Ayı’ nın gelmesiyle birlikte vücudundaki fazla kilolardan da kurtulmak isteyen kişiler için öğün düzenlemesi çok büyük bir önem taşıyor. Ramazanda kilo vermek isteyen kişilerin iftar ve sahur saatleri arasını mutlaka öğünler haline getirmesi gerekiyor. Bu yüzden iftar ile bir ana öğün, sonrasında bir ara öğün ve sahur ile bir ana öğün şekilde 2 ana, 1 ara öğün düzenlemesi gerçekleştirilmesi gerekir.

Standart beslenme alışkanlıklarında olması gerektiği gibi Ramazan Ayı’nda da oluşturulan öğün düzeninin asla atlanmaması gerekir. Özellikle de günümüzde çok sık yapılan çok acıkmıyorum, o yüzden sahura kalkmama gerek yok şeklindeki yaklaşımlar kilo almaya neden olur. Çünkü ihtiyacı karşılanamayan metabolizma yavaşlar ve bu nedenle de kilo alımına yol açar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için mutlaka sahura da kalkmaya dikkat edilmelidir.

Tüm gün aç kalmanın tüm acısını iftar menüsünden çıkarmamaya dikkat etmekte Ramazanda kilo vermek için en ideal yöntemlerden birisidir. Çünkü pek çok kişi iftar sofrasını lezzet şöleni haline getirerek, tüm gün yemesi gerekeni sadece tek bir öğünde yiyor. Böyle bir yaklaşım Ramazan’da kilo vermek isteyenler için pek doğru bir yaklaşım değil. İftarda hafif bir çorbayla başlangıç yapıp, biraz bekledikten sonra besin değerleri yüksek ürünlerin tüketilmesi gerekir. Aşırı pide tüketimine de dikkat edilmelidir. Tatlılarda da ağır şerbetli tatlılar yerine daha hafif meyveli tatlılar, dondurma ve sütlü tatlılar tercih edilebilir.