SEO nedir, neden önemlidir ?

tarafından
48
SEO nedir, neden önemlidir ?

SEO Nedir ?

SEO, ( Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Arama motoru optimizasyonunun amacı web sitemizi arama motoru kriterlerine uygun hale getirmektir. Ancak böylelikle web sitemizin arama motoru sonuçlarında ilk sayfalarda yer almasını sağlayabiliriz.

Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için web sitelerimizde de google arama motorunun önemsediği SEO kriterlerini uygulamaktayız. Bu yüzden bu yazımın içeriğini oluştururken Google arama motorunun SEO kriterlerini baz aldığımı bilmenizi isterim.

SEO neden önemlidir?

Ticari olsun yada olmasın web sitesi kurup içerik paylaşmamızın amacı diğer internet kullanıcılarının paylaştığımız bu içeriklerden faydalanmasını sağlamaktır. Paylaştığımız içeriklerin de doğal olarak olabildiğince çok kişiye ulaşmasını isteriz. Bunu sağlamanın en etkili yolu da arama motorları sonuçlarında ön sıralarda olmaktan geçiyor. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için ise SEO puanımızı yükseltmemiz gerekiyor.
SEO için wordpress mi yoksa blogger mi kurmalıyım?
Biz tercih olarak “WordPress” hakkımızı kullanıyoruz. Herhangi bir kısıtlama olmaması işimizi daha çok kolaylaştırıyor. Sizler için BLOGGER, JOOMLA, OPENCART bir tercih olabilir. Tamamen tercih ve imkan meselesidir. Eklentiler ve site kurulum aşamaları doğru geçildiğinde SEO uyumu yakalanacaktır.

SEO İçin Yapılan Çalışmalar Ne Kadar Sürer?

SEO çalışmaları hakkında en çok sorulan sorulardan biri de yapılacak çalışmanın ne kadar süreceğine yönelik sorulardır. Bu soruya verilen cevapların hemen hemen hepsinin ucu açık olduğunu belirtmeliyim. Optimizasyon çalışmaları web sayfanızı yayına almaya karar verdiğiniz andan itibaren başlayıp web sitenizi kapattığınız ana kadar devam eder. Web sayfanızda bilerek yada bilmeyerek yaptığınız her çalışmanın SEO’ya olumlu yada olumsuz bir etkisi vardır.

SEO İçin Yapılan Çalışmalar Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Planlı ve programlı yapılacak bir SEO çalışmasının başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur. Belli bir strateji izleyerek planlı bir şekilde yapacağınız çalışmanın başarısı sabrınıza bağlıdır. Başarılı bir plana sahip birçok SEO çalışması gerekli sabır gösterilemediği için maalesef sonlandırılarak sonuçsuz kalmaktadır. Bu yüzden siz siz olun başladığınız SEO için yaptığınız çalışmaları yarım bırakmayın.

Bu konuyu teknik olarak değerlendirmek gerekirse disiplini elden bırakmadığınız taktirde site içi ve site dışı SEO çalışmalarının etkisini üçüncü ayda görmeye başlarsınız. Altıncı ayda ivmenin hızlandığını göreceksiniz bir yıl sonunda ise oldukça mutlu olacağınızı söyleyebilirim. Burada yakalayacağınız başarı optimizasyon çalışmalarınızı kesintisiz bir şekilde sürdürmeniz için size gerekli olan motivasyonu sağlayacaktır.

Site İçi SEO Nedir ?

Hosting, domain adı, web sayfasında kullanılacak alt yapı ile yapılacak tasarım yada tema seçimi bunlara bağlı olarak site hızı, site haritası, siteye yerleştirilecek meta-tag etiketleri, paylaşılacak metin, görsel, video vb içerikler ve bu içerikler için belirlenmesi gereken anahtar kelimeler ile alt etiketler yine bunlara bağlı olarak ziyaretçi deneyimi ve hemen çıkma oranları için yapılan optimizasyon çalışmaları Site İçi SEO (On Page SEO) olarak adlandırılmaktadır.
Site Dışı SEO Nedir ?

Sitenizden bağımsız olarak, farklı sitelerden web sitenize referans almak için yapacağınız çalışmalara Site Dışı SEO (Off Page SEO) çalışmaları diyoruz. Referanstan kastın nedir diye sorarsanız; Diğer sitelerin kendi sayfalarında ki içeriklerinde sitenize atıfta yada yönlendirmede bulunulması sitenize olan referansı göstermektedir.
Backlink sayısı ne kadar çok olursa sitenizin arama motorları gözündeki değeri de o kadar artar.

SEO ve WordPress hakkında sorularınızı yorum aracılığıyle sorabilir, SEO uyumlu tema önerileri alabilirsiniz. En iyi wordpress temaları adlı yazıma da göz atabilirsiniz.