Suda doğum nedir? Avantajları Nelerdir ?

tarafından
58
Suda doğum nedir? Avantajları Nelerdir ?

30 yıldır dünya genelinde hamile bayanlar tarafından tercih edilen suda doğum nedir doğal olarak en fazla merak edilen konulardan birisi oluyor. Hamilelik sürecini geçiren kadınlar, özellikle internette çok fazla gündeme olan suda doğumun artılarını ve eksilerini merak ediyor. Suda doğum tekniği temel olarak doğum işlemi için hazırlanmış sıcak suyla dolu küvet içerisinde gerçekleştirilen yeni nesil alternatif bir doğum tekniğidir. Özellikle de suda doğumu tercih eden kadınların, çok daha rahat bir şekilde doğum yapabildiğini belirtmesi, günümüzde oldukça yoğun şekilde ilginin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Doğum için özel olarak hazırlanmış bir küvet içerisinde yapılan alternatif doğum tekniği olan suda doğum, son yıllar damga vuruyor. Ancak su içerisinde doğum yapmanın nasıl bir şey olduğu son derece heyecanlı ve endişeli olan bayanlar tarafından suda doğum nasıl yapılır merak ediliyor. Aslında son derece basit bir uygulanışı bulunmaktadır. Özel bir küvet içerisinde 37 derecede su doldurulmaktadır. Anne adayının suya girmesinin ardından uzman hekimin yönlendirmesi eşliğinde doğum işlemi gerçekleştirilir. Ancak suda doğum yönteminde mutlaka sağlık kuruluşunun uygun ekipmanlara ve donanıma sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte görevli olan personellerin suda doğum konusunda eğitimli ve tecrübeli olmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle suda doğum tekniğinin avantajlarından yararlanarak, rahat bir doğum gerçekleştirilebilir.

Suda Doğum Avantajları Nelerdir?

Günümüzde uzmanlar tarafından anne adaylarının doğuma ilişkin streslerinin düşürülmesinde son derece etkili olduğu belirtiliyor. Suda doğum avantajları arasında ilk sırada bebek açısından anne karnı dışındaki ortama daha yumuşak bir şekilde geçiş olanağı vermektedir. Bu doğrultuda da suyun rahatlatıcı atmosferi ile birlikte hem anne hem de bebeği açısından son derece düşük travmayla doğum sürecinin tamamlanabilmesi mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra;

Annenin doğum sancılarının hafiflemesini sağlar,

Anne ve bebek için rahatlama sağlar,

Anne adayının vücut ağırlığını daha az hissetmesiyle daha rahat hareket edebilir,

Doğum kısa sürede tamamlanır,

Endorfin salgılanması yükselerek, ağrı etkisini düşürür,

Bebek çıkışı için kanallarda esnekliği arttırarak, daha rahat çıkış sağlar,

Vajinal bölge için kesi uygulamasının olasılığını düşürür,

Gibi önemli avantajları bulunmaktadır.