Tek Seferde Zararlı Backlinklerden Kurtulun !

tarafından
25
Tek Seferde Zararlı Backlinklerden Kurtulun !

Zararlı backlinklerden kurtulma işlemiyle seo adına sizlere hiçbir getirisi olmayacak sitelerden kurtulabilirsiniz. Teknoloji sayesinde bot ile neredeyse tüm sitelerin verilerini çekmek kolay bir hale geldi.Bu botların görevi sitenizi tarayarak görsellerinizi ve tüm içeriklerinizi sizin sitenizden çekip başka bir sitede paylaşabilir. Bu durum sizin sitenizi Google gözünde kötü duruma sokabilir. Durum böyle olunca mecburen zararlı olan backlink sağlayan siteleri engellememiz gerekiyor.
Bundan önceki ” Backlink nedir ? Neden Önemlidir ? ” adlı yazımında sonunda bahsettiğim Google Search Console ile zararlı backlinklerden kurtulmayı bu yazımda olarak anlatacağım.

Bu zararlı backlinkleri nasıl tespit ederim ? Nasıl Kurtulurum ?

Aslında bu zararlı backlinklerden kurtulmanın 2 yöntemi var. Birinci yol; yukarıda bahsettiğim Google Search Console kullanmaktır. İkincisi ise seo analiz uygulamaları ile yapılıyor. Biz basit ve garanti olduğu için Google Search Console kullanacağız.
google-search-console-sitenize-baglantilarÖncelikle Google Search Console Giriş yapıyoruz ve sitemizi seçiyoruz.
Açılan ekranda sol tarafta bulunan menüden Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar ‘ a tıklıyoruz..
Burada tüm backlinkleri göreceksiniz.
Bu kısmı inceleyerek yararlı ve zararlı backlinkleri tespit edebilirsiniz.

Zararlı Backlinlerden Kurtulma İşlemi

Google Bağlantı engelleme sayfası; https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main
Bu Sayfada Bağlantıları Reddetme isimli pencerede sitenizi seçerek “Bağlantıları Reddetme” butonuna tıklayın.
Butona tıkladıktan sonra karşınıza uyarı kutusu gelecek. Eğer ben yaptığım işlemi biliyorum diyorsanız Bağlantıları Reddet butonuna tıklayabilirsiniz.
Gelen uyarı ekranından sonra engellemek istediğiniz tüm bağlantıları .txt formatında olan metin belgesiyle yüklemeniz gerekiyor. Bu metin belgesini Dosya Seç butonuna tıklayarak masaüstünüzden yükleyin ve Gönder diyin.
Engellemek istediğiniz tüm siteleri yandaki resimde txt örneğinde gördüğünüz gibi metin belgesine yapıştırıp kaydedin. Daha sonra üst tarafta anlattığım gibi dosyayı yükleyip Google’ye göndererek zararlı backlinkleri engelleme işlemini yapmış olacaksınız. Bu txt belgesini istediğinizde silebilir veya güncelleyebilirsiniz.