Tırnak Batması Tedavisi

tarafından
42
Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması, tırnakların köşe ya da kenar kısımlarının çevresindeki yumuşak ete batması durumudur. Tüm parmaklarda ortaya çıkabilmesi mümkün olan tırnak batması genellikle gün boyunca sıkışmasından dolayı ayak baş parmağında ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak yaşanan bu sağlık sorununun tedavisi bulunuyor. Tırnak batması tedavisi ile daha da ileri düzeye ulaşmadan, çözümü sağlanabilmektedir.

Tırnak batmasında direkt olarak cerrahi müdahale tercih edilmez. Çünkü bu tipteki müdahaleler öncesinde yapılabilecek basit ve bireysel müdahalelerle de tırnak batmasının tedavi edilebilmesi mümkündür.

Tırnak Batması İçin Ne Yapılır?

Tırnak batması şikayeti yaşanıyor ise en hızlı şekilde tamamen geçmesi için basit müdahalelerde bulunulabilir. Buna göre tırnak batması tedavisi için;

Tırnak batması olan tırnağın altına pamuk ya da mumlu diş ipi koyulması,

Günde 3 ya da 4 defa olacak şekilde 20’şer dakika ılık suda dinlendirilmesi (Bunun dışındaki zaman dilimlerinde ayaklar mutlaka kuru tutulmalıdır),

Ayak tırnağındaki batmalar için rahat ayakkabılar tercih edilmeli.

Enfeksiyon oluşumu mevcut ise antibiyotikli kremler uygulanmalı ve bandajlanması,

Ağrı şikayetleri için “Asetaminofen”, “İbuprofen” ya da “Naproksen” gibi ağrı kesicilerin kullanılması,

Gibi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Bu müdahaleler ile tırnak batmalarında belirli bir seviyeye kadar tamamen tedavi sağlanabilir. Bu şekilde tırnak batmasının tedavi edilmesi için cerrahi müdahaleye gerek olmaz.

Tırnak Batması Ameliyatı

Önemsenmeyen ya da fark edilmeyen bazı tırnak batmaları parmakta çok ciddi tahribata yol açabilecek etkiler oluşturabiliyor. Bu durumda evde yapılabilecek bireysel müdahalelerin, tamamen geçmesi için yetersiz kalmasına neden olur. Böyle bir tabloda da tırnak batması tedavisi için ameliyat uygulanması gerekir. Tırnaktaki batmanın çok fazla hassasiyet oluşturması, irin akımı meydana geliyorsa, diyabet rahatsızlığı bulunuyorsa ve şiddetli ağrı yapıyorsa cerrahi operasyon tercih edilir.

Cerrahi müdahale doğrultusunda batan tırnakta kısmi ya da tamamen çıkartma işlemi uygulanabilir. Lokal anestezi uygulaması ile cerrahi nitelikli operasyon gerçekleştirilmektedir. Tırnağın kısmen ya da tamamen çıkartılmasından sonra batmaya neden olan tırnağın kökü “koter” müdahalesi gerçekleştirilerek, tahrip edilir. Son pansuman müdahalelerinin ardından işlem tamamlanabilir. Böylelikle tırnak batmasının tedavi edilmesi ve başka oluşumunun önlenmesi sağlanabilmektedir.